Tunel “1. MART “

Dobra suradnja između Vijeća roditelja i Uprave škole rezultirala je još jednim uspjelim projektom u našoj školi.

Dana, 1. aprila ove godine, 48 učenika / IV i II razred/ u pratnji pomoćnice direktora, prof. Senade Salihović, te prof. Melise Tvrtković i bibliotekarke Anese Šošević, imalo je priliku posjetiti tunel “1. mart” koji se nalazi na auto-putu koridora Vc u pravcu Sarajevo – Zenica. Naši domaćini bili su  JP “Auto ceste FBiH” /direktor Mirsad Nikšić sa suradnicima/  i firma “Euro – Asfalt” /direktor Hamed Ramić sa suradnicima/. Cilj je bio pružiti nam uvid u jedan od najznačajnijih projekata sadašnjice u graditeljstvu u Bosni i Hercegovini, ali ispuniti i edukacijska očekivanja svih onih maturanata koji žele dalje školovanje usmjeriti u saobraćajnoj, građevinskoj, mašinskoj ili elektrotehničkoj struci.

Tunel je projektovan kao dvocijevni objekat sa dvije vozne trake u svakoj cijevi i pješačkim prolazima između obje cijevi. Domaćini su nas informirali da prate sve trendove  i inovativne tehnike koje se danas primjenjuju u gradnji tunela, cestovnoj infrastrukturi, inženjeringu, dizajnu i opremi. U prilog tome ide činjenica da je upriličena i posjeta Centru za upravljanje koji se ističe suvremenim softverom. Kacige i zaštitni prsluci bili su dio obavezne opreme kroz našu “šetnju” tunelom, koju bi povremeno prekidali da bi nam ljubazni domaćini pojasnili pojedine dijelove tunela i strpljivo odgovarali na naša pitanja. Takođe, nisu zaboravili zasladiti nam druženje slatkišima, te osvježiti nas sokovima u toku vožnje.

Zadovoljstvo je istaći da je projekat ispunio koncept edukacije i druženja. Proveli smo lijep i interesantan dan sa djelatnicima ponosnim na svoj rad – tunel  “1. mart”.

Prilog i fotografije uradila

Anesa Šošević, bibliotekar Treće gimnazije