Dan otvorenih vrata Treće gimnazije- Prozor u svijet obrazovanja

Na Dan otvorenih vrata Treća gimnazija je zasjala u punom sjaju dočekavši posjetitelje s nizom inspirativnih aktivnosti koje su započele svečanim programom.

Program je obuhvatio raznolike tematske tačke koje su realizovali naši učenici. Nizale su se dramske predstave, bogat muzički repertoar, od klasične muzike, tradicionalnih kola i folklora, do modernih hitova. Ples i pjesma odjekivali su školskim hodnicima, obećavajući dinamičan Dan otvorenih vrata.

Nakon inspirativnog početka, naši gosti osnovci imali su priliku istražiti sve kutke naše gimnazije.

U učionicama historije i vjeronauke učenici su se upoznali s mnogim projektima, eksponatima i maketama koji nam omogućavaju interaktivno učenje, kreativni rad i istraživanje.

Učenici geografske sekcije s oduševljenjem su predstavili svoje istraživačke aktivnosti, ističući kako je važno poznavati bogatstvo prirodnih ljepota naše zemlje.

Engleski  jezik bio je posebno zanimljiv s igrama poput binga i izložbom citata iz omiljenih knjiga, stvarajući prostor za učenje i zabavu. Učionica je bila ukrašena porukama te je imala poseban zid posvećen željama novih generacija učenika, šireći osjećaj pripadnosti i dobrodošlice. Uz engleski su se predstavili i njemački DSD  i turski jezik.

U kabinetu za BHS jezik učenici su igrali kviz, predstavljena im je piramida znanja, stripoteke i ostale vizualne mogućnosti kojima se izražava čitalačka pismenost.

Iz kabineta prirodnih nauka širilo se oduševljenje među posjetiocima zbog svih izvedenih eksperimenta i demonstracija začinjenih velikom ljubavlju za nauku koju profesori nastoje prenijeti na učenike.

Informatička sekcija je predstavila svoje projekte i tehnološke alate, naglašavajući značaj tehnologije u današnjem svijetu.

Matematika je prikazana kroz razne modele i projekte od kojih su mnogi osvojili nagrade na takmičenjima, demonstrirajući kako je matematika uzbudljiva i izazovna nauka i kako se može primijeniti u realnom životu.

Od sportskih aktivnosti posjetioci su uz košarku i stolni tenis, uživali u sportskom penjanju na umjetnoj stijeni koja uz pokretanje svakog mišića, vježba snagu i koncentraciju. U sportskoj sali, naši gosti su imali priliku pokazati svoje sportske i socijalne vještine družeći se s učenicima Treće gimnazije.

Dan otvorenih vrata u Trećoj gimnaziji bio je prilika za osnovce da osjete domaćinsku atmosferu naše škole i da se upoznaju s raznolikim obrazovnim mogućnostima koje nudimo.

Osmijesi na licima posjetitelja i entuzijazam učenika su jasno pokazali da smo uspješno i inspirativno okruženje koje su imali priliku ne samo vidjeti već i osjetiti.

Mi smo s ponosom predstavili našu školu budućim generacijama učenika i  radujemo se ponovnom susretu u septembru.

Fatiha Bihorac, članica Novinarsko-fotografske sekcija