Posjeta učenika iz Nizozemske

U utorak, 31.10.2017., imali smo čast ugostiti grupu učenika iz grada Zwolle u Nizozemskoj. Proveli su po čas sa II1, IV1 i IV6 odjeljenima, te su posjetili i čas biologije profesorica Alme Gibović uz obilazak školskih objekata. Grupe učenika su međusobno održali prezentacije o svojim državama, nakon čega su podijeljeni u izmješane grupe u kojima su na engleskom jeziku razgovarali.

Zabavni događaj je koordinirala profesorica Edina Lokvančić. Času IV1 su se pridružile i zamjenica direktorice Amra Čolić te pedagogica Hasija Dedović, kojima se ovom prilikom zahvaljujemo na prisustvu i podršci. Naravno, moramo se posebno zahvaliti i direktorici škole, Senadi Salihović, jer uvijek podržava projekte razmjena i posjeta.

Tokom časa smo imali priliku praktično vježbati engleski jezik dok smo diskutovali o raznim temama, razmijenili smo domaće slatkiše i, što je najvažnije, naučili smo nešto novo o našim prijateljima iz Nizozemske.

Zahvaljujemo im se na posjeti i nadamo se da ćemo i mi dobiti priliku njih posjetiti u Nizozemskoj.

Tekst napisao: Ademir Beširović,IV 1

Visit of Dutch students

On Tuesday, 31.10.2017., we had the honor of welcoming a group of Dutch students from the city of Zwolle. They spent an hour with the II1, IV1 and IV6 classes each, and they also visited the Biology class of teacher Alma Gibović, having also been given a tour of the school. Both groups of students held presentations about their respective countries before being divided into mixed discussion groups.

We had a lot of fun with the event coordinated by our teacher Edina Lokvančić. The event was also joined by the deputy school principal Amra Čolić and the school counselor Hasija Dedović, who we sincerely thank for their support. We especially need to thank our school principal, Senada Salihović, for always being supportive of exchange and visitation programs.

During the class, we had the opportunity to practice our English while discussing various topics, exchange traditional sweets and, most importantly, learn something new about our Dutch friends.

We thank them for their visit and hope to get the opportunity to return the favor and visit them in the Netherlands.

Written by: Ademir Beširović,IV 1