Projekat „Medienbildung“ za učenike DSD programa naše škole

Kako mediji sve više upravljaju životima ljudi i postaju sastavni dio kulture tako je danas nemoguće razmatrati bilo kakve aspekte života izvan konteksta uticaja masmedija i sadržaji medijske pedagogije zauzimaju sve važnije mjesto u savremenoj odgojno-obrazovnoj paradigmi. Okvirni kurikulum rada u DSD programu trudi se pratiti savremene trendove i ponuditi učenicama i učenicima u ovom programu ne samo kvalitetno i napredno učenje njemačkog jezika nego i sticanje i razvijanje potrebnih kompetencija, među kojima i medijskih.

Na poziv partnera DSD programa prijavili smo se za učešće u cjelogodišnjem projektu u kome su kroz različite aktivnosti i u nekoliko faza učenice i učenici DSD programa, a također i profesorice njemačkog jezika, radili teorijski, praktično i iskustveno na temama medijskih kompetencija, medijske pismenosti i medijskog odgoja.

Početkom ove školske godine osam djevojaka iz drugih, trećih i četvrtih razreda DSD programa, naše učenice Mihaela Jerkić, Emina Tabaković, Amina Gicić, Iman Alibalić, Hena Alibalić, Ilma Pleh, Ela Čolić i Lina Suliman Hassan učestvovale su na izuzetno kvalitetnoj Medijskoj akademiji za djevojke (Medienakademie für Mädchen), a Lina, Ela i Hena pozvane su i da učestvuju na završnoj manifestaciji ove akademije i boravile su na internacionalnom Medienkamp-u u Berlinu.

Naše vrijedne učenice su po povratku pod koordinacijom školske pedagoginje svoja znanja i iskustva sa akademije i medijskog kampa podijelile kao multiplikatorice sa zainteresiranim odjeljenskim zajednicama u našoj školi i održale vrlo korisne radionice za svoje vršnjake.

Naš učenik Emelin Macić iz IV1 odjeljenja je s profesoricom njemačkog jezika, Džemilamnom Džananović, učestvovao na konferenciji zemalja Zapadnog Balkana „Berliner Prozess goes Schule“ u Tirani. Konferencija je dio aktivnosti koje prate Berlinski proces za Zapadni Balkan i koje nastoje ovaj proces prenijeti na škole, učenike i nastavnike. Pod pokroviteljstvom institucija nadležnih za provođenje Berlinskog procesa i u saradnji sa medijskim servisom Deutsche Welle radili smo kao učesnici konferencije i pratećih radionica i susreta na svim dimenzijama medijske kompetencije, od kognitivne, socijalne, preko moralne, estetske do dimenzije djelovanja i ponijeli smo sa sobom mnoga nova saznanja i vještine, ali i divne dojmove iz razmjene sa delegacijama ostalih zemalja Zapadnog Balkana i domaćinima.

S posebnim senzibilitetom koji smo zahvaljujući ovim aktivnostima stekli za značaj medijske edukacije i odgoja nastojali smo kroz svakodnevnu nastavu u DSD programu naš fokus dodatno usmjeriti na medije, te su učenice i učenici DSD programa četvrtih razreda rado prihvatili poziv  profesorice njemačkog jezika i prisustvovali interaktivnoj radionici „Fakeless“ koju je organizirao Goethe Institut u Sarajevu. Autori izložbe postavili su za cilj unapređenje medijske kompetentnosti, skretanje pažnje na činjenicu da „digitalne promjene vode ka promjenama u konzumiranju medija i medijskoj produkciji i da i mi moramo mijenjati svoje razmišljanje o informacijama, jer su digitalni suverenitet i medijska kompetentnost od odlučujućeg značaja za očuvanje demokratije, pluralizma i različitosti“. Posjeta izložbi inspirisala nas je da još jednom preispitamo svoje znanje i stavove vezane za medije, na nastavi smo nastavili da ih produbljujemo obrađujući neke od sadržaja koji su stavljeni na raspolaganje na online platformi, a obogatili smo ih još prezentacijama koje su za DSD kolegice i kolege pripremili Hana Čorbo i Tin Urlić te Mihaela i Emelin. Emelin je svoje predavanje o medijskoj kompetenciji odlučio ponuditi i široj publici, tako da je u amfiteatru škole održao prezentaciju za članove Vijeća učenika naše škole i sve ostale zainteresirane učenike i profesore naše škole uz učešće kvalitetnih gostiju, Maje Gasal-Vražalica, bivše državne parlamentarke, a sada direktorice Akademije za žene, dr. sc. Edina Omerčića sa Instituta za historiju Univerziteta u Sarajevu i zastupnika u Skupštini KS Samira Avdića, koji su podijelili svoja iskustva i savjete i podstakli prisutne na promišljanje, kritičke osvrte i diskusiju što je bio i odličan način da se zaokruži ovaj veliki projekat i već sada osjete njegovi benefiti.

Aktiv njemačkog jezika