Projekt “Različiti i jedinstveni”

Nakon višemjesečnih priprema u subotu,27.4.2013.godine, na otvorenoj sceni Treće gimnazije održana je prezentacija dugoočekivanog projekta „Različiti i jedinstveni“.  U  realizaciji projekta je učestvovao veliki broj sadašnjih i bivših učenika, profesora, roditelja, te prijatelja Treće gimnazije. Ova manifestacija je dokaz da ljudi, različiti ali jedinstveni, zajedničkim zalaganjima i umijećima mogu stići do cilja.

Prošlogodišnji projekt „Susreti bivših i sadašnjih gimnazijalaca“ je zbog svoje uspješnosti, bio jedan od razloga organiziranja novog humanitarnog projekta „Različiti i jedinstveni“ u tekućoj godini.
Višemjesečne pripreme učenika i voditelja klubova i sekcija su jučer na otvorenoj sceni Treće gimnazije prezentovane široj publici. Obraćanjem direktora škole, prof. Avde Hajde, te predsjednika Vijeća roditelja, gdina. Edina Hakalovića otvoren je kulturno-zabavni program.
Za gledaoce bio je pripremljen cjelodnevni dramski, muzički, plesni, sportski, te recitatorski program.
Učešće su uzeli i brojni drugi učenici pravljenjem unikatnih rukotvorina, poslastica, koje su posjetitelji mogli kupiti na štandovima u dvorištu škole. Osim učenika naše škole, u realizaciji projekta „Različiti i jedinstveni“, učestvovali su i drugi gosti i prijatelji Treće gimnazije: KUD „Lola“, hor „Princes krofne“, plesni klub „Romantik“, te plesna grupa „Fresh generation“.
Pored otvorene scene, gdje se odvijao kulturno-zabavni program, u amfiteatru škole je održana prezentacija Federalnog ministarstva za okoliš na temu „Energetska efikasnost“, kao i otvorena debata učenika sa zvaničnicima i prdstavnicima SERDA-e na temu „BiH na pragu EU, nove mogućnosti za obrazovanje i zapošljavanje“.

S tim u vezi, posebno se zahvaljujemo članu Predsjedništva BiH, Željku Komšiću, predstavnicima Ambasade Sjedinjenih Američkih Država, federalnom ministru obrazovanja Damiru Mašiću, dogradonačelniku Ranku Čoviću, načelniku općine Novo Sarajevo Nedžadu Koldži na odazivu i doprinosu u realizacije ove manifestacije. U saradnji sa Ambasadom Sjedninjenih Američkih Država, Youth Leadership Program je organizirao i radionice u kabinetu engleskog jezika, a za ljubitelje njemačkog jezika dan ranije održane su aktivnosti u novootvorenoj njemačkoj čitaonici. Za učenike osnovnih škola organizirani su ogledi u kabinetima fizike i hemije, te obilasci Treće gimnazije.
Odigrano je i finale školskog turnira u fubalu između III-2 i IV-5, na kojem je IV-5 rezultatom od 2:0 porazio III-2. Organizatori turnira prof.sporta i maturant Zejd Imamović, je uručio pehare i novčane nagrade IV-5 (I mjesto), III-2 (II mjesto), te II-1 (III mjesto).
Sa nestrpljenjem su svi očekivali izvlačenje sretnih dobitnika nagradne igre, te se okušali u igrama na sreću. Zahvaljujemo se i našim sponzorima na poklonima koje su obezbijedili svim sretnim igračima naše nagradne igre: Beauty Centar “Jasminka Ramić”, Frizersko-kozmetički salon “Mošus”, Optika “Loris”, Plesni klub “Romantik”, agencija “MMS studio”,”Euro korak”, Frizerski salon “KS”, Butik “Kobra”, Knjižara “Šahinpašić”, Škola za strane jezike “Babylon” i “Syllabus”, Škola Senzala se Capoeira, Firma “Disti”, Frizerski salon “Kens”, Slastičarna “Piramida”, Restoran “Slatko i slano”, “Argeta”, “Sinalco”, “Coca Cola”, Computer shop “Terabajt”, Termalna rivijera “Ilidža”, Orbico, Teniski klub “Winner”, Apoteka “Delfin”, Centar za omladinu “Youth house”, buticima “PS” i “Garry Weber”, školskoj kantini i svim roditeljima.

Subota, 27.4. 2013.godine, ostat će nam u kalendaru i sjećanju kao uspješan, jer smo u ljetopisu 3.gimnazije napisali nove stranice, čiji ste dio bili i vi. Projekt „Različiti i jednistveni“ je samo jedan u nizu od projekata, koji se ove godine realizirao u našoj školi.
„Najvažnija stvar kod cilja jeste da ga imate“, je slogan pod kojim vas očekujemo i naredne godine.