Posjeta Muzeju Jevreja

Dana 09.04.2014.god. učenici I razreda su zajedno sa prof. Kulture religija Esadom Karahodžićem posjetili Muzej Jevreja Bosne i Hercegovine. Učenici su za kratko vrijeme ušli u svijet koji svjedoči o životu, stvaralaštvu i stradanju jevrejskog naroda BiH. Imali su priliku da pogledaju i fotografije, dokumente, knjige, Svetu knjigu Thoru, mape i ostale zaostavštine. U muzeju se nalazi i kopija Sarajevske Hagade, knjige koja je nastala na tlu Španije u XIV stoljeću i preko Italije i Dubrovnika stigla u Sarajevo. Pogledali su  i rukopise Isaka Samokovlije i predmete koji su mu pripadali – naočale, upaljač, pribor zapisanje i njegov portret.

Sa stropa visi “Knjiga stradanja” u kojoj se nalazi 12.000 imena ubijenih Jevreja, 6.000 sa područja Sarajeva i 6.000 sa područja ostatka BiH.

Tu je i logorska haljina zatvorenice Mire Papo, te oznake koje su Jevreji morali nositi u tom periodu. Tu su izložena imena građana BiH koji su spašavali Jevreje tokom Drugog svjetskog rata.