„Kultura sjećanja – kultura mira i tolerancije“

Predstavljamo Vam projekat učenika Treće gimnazije uz podršku

fondacije SHL, Ambasade Savezne Republike Njemačke i Pakta stabilnosti za jugoistočnu Evropu

„Kultura sjećanja – kultura mira i tolerancije“

Dana29.11. 2013. godine u njemačkoj čitaonici naše škole smo imali priliku ugostitiLeilu Kulenović, predstavnicu fondacije Schüler Helfen Leben (Učenici pomažu život), koja nas je u kratkim crtama upoznala sa  ovom fondacijom. Tom prilikom smo saznali da je SHL svoj rad u Bosni iHercegovini kao njemačka humanitarna organizacija započeo još 1993. godine,kada su je spontano osnovali njemački učenici s ciljem da pomognu svojimvršnjacima u tada ratom zahvaćenoj Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj. “Mnogipričaju, mi poduzimamo nešto!” bio je njihov slogan na početku kada suorganizovali akcije prikupljanja pomoći i na taj način pokazali da i mladi moguučiniti zaista mnogo. Odaziv velikog broja učenika ovoj akciji omogućio jekupovinu školskog pribora kao i obnovu preko 70 vrtića i škola. No poredkratkoročnog humanitarnog rada, SHL je, od samog početka, bio usmjeren nastvaranje preduslova za uspješnu budućnost mladih u BiH.

Zanimljivo je bilo čuti ikako se ova fondacija finansira: od 1998. godine, kada su  njemački učenici pokrenuli još jednu veomaoriginalnu akciju pod nazivom “Socijalni dan”, jedan dan u godiniučenici u Njemačkog rade umjesto da idu u školu, te taj novac doniraju SHL-u.Odaziv je  odličan i za samo jedan danučenici zarade milione eura. Novac prikupljen ovim akcijama SHL-u je omogućioostvaranje mnogobrojnih projekata u gotovo svim zemljama Balkana kao iizgradnju tri omladinska centra: u Sarajevu, Križevićima na istoku Bosne iRahovcu/Orahovcu na Kosovu. SHL je također pružio podršku izgradnji ipokretanju Dnevnog centra za djecu sa posebnim potrebama u Maglaju, koji jekrajem 2006. godine započeo sa radom.

GospođicaLeila Kulenović je skrenula pažnju i na jedan poseban projekat razmjeneučenika. Naime, fondacija Schüler Helfen Leben (SHL) i Njemačka ambasada u BiHće u 2014. godini omogućiti razmjenu više stotina učenika iz Bosne iHercegovine sa njemačkim školama. Ova godina ima svoju simboliku. Premariječima direktorice fondacije SHL Aide Bećirović, atentatom na Latinskojćupriji „u srcu Sarajeva“ 1914. godine je započeo Prvi svjetski rat. „Stogodina kasnije  ovim projektom se trebaizgraditi novi most, most između Evropske unije i Balkana, između učenika uNjemačkoj i Bosni i Hercegovini.“

Upravo ovu prezentaciju su naši učenici pratili savelikim zanimanjem jer smo i mi u maju protekle godine započeli projekatrazmjene učenika pod nazivom „Kulturasjećanja – kultura mira i tolerancije“. Učenici tadašnjeg I6 i II7 razreda (DSD-odjeljenja) su otvorili vratasvojih domova i ugostili učenike desetog razreda partnerske školeHeinrich-von-Stephan-Gemeinschaftsschule iz Berlina. S njima su proveli petnezaboravnih dana u zanimljivom druženju. Tom prilikom ne samo da su ponosnopokazali svoju školu i svoj rodni grad, nego su zajedničkim snagama osvojili ivrh Trebevića. Prijateljstva su se rodila a samim tim i želja da se kontakti njegujui ovakva druženja ponove. Stoga smo odmah po odlasku naših prijatelja iz Sarajevootpočeli sa pripremama naše uzvratne posjete Berlinu, koju planiramo  u mjesecu aprilu/maju  ove – za njegovanje kulture sjećanja, mira itolerancije posebno simbolične –  2014. godine.Održali smo niz radionica na kojima smo tehnikom enkaustike izrađivali čestitkečija bi prodaja omogućila prikupljanje određenih sredstava za put, organizovalidesetke prodajnih izložbi na raznim lokacijama u gradu, upoznavali se sahistorijom grada Berlina i razmišljali o raznim lokacijama, kulturnim institucijama i ustanovama, koje bismo u Berlinutrebali  posjetiti da bismo zajedno sanašim učenicima domaćinima  iskusilirazličite aktivnosti, načine i metode kojima se istražuje i prakticira učenje omiru i nenasilju. Bit će to divna  prilika da se upoznamo sa različitimizazovima, ali i mnogobrojnim postignućima vezanim za kulturu mira i nenasiljau Evropi. Za vrijeme posjete Berlinu planiramo  da  sanjemačkim prijateljima zajednički pripremimo i održimo radionice sa nekim odslijedećih  tema: Suočavanje saprošlošću, Interkulturalni dijalog, Umjetnost i mir, Mladi i obrazovanje zamir, gdje bismo razmjenili svoja iskustva i znanja.

Sve ovo smo ispričali našoj gošći,gospođici  Leili Kulenović i ona nas je ohrabrila da seprijavimo na otvoreni konkurs za podršku našem projektu od strane SHL-a  u saradnji sa Ambasadom Savezne RepublikeNjemačke u Sarajevu i Paktom stabilnosti za jugoistočnu Evropu, što smo naravnoučinili i sretni smo što je naš projekat prihvaćen i što će naš put za Berlinbiti djelimično finansiran od strane SHL-a, Ambasade Savezne Republike Njemačkei Pakta stabilnosti za jugoistočnu Evropu. Što drugo reći nego VELIKA HVALAovim institucijama!

 

Najnoviji članci

Kategorije