„Die Berliner Mauer“

Izvještaj o času Njemačkog jezika„Die Berliner Mauer“

(Berlinski zid)

1. godine  proslavlja Berlin  jubilej pada Berlinskog zida 1989. godine.Povodom tog historijskog događaja održavaju se preko cijele godine priredbe iizložbe čija je tema izgradnja Berlinskog zida, podjela Berlina, Hladni rat i Mirnarevolucija 1989.

Nekadašnja učenica Treće gimnazijeSelma Tabak i njena profesorica Njemačkog jezika Emira Hadžimuratović su došlena ideju da kreiraju multimedijalni čas pod nazivom „Die Berliner Mauer“ u Njemačkojčitaonici Treće gimnazije.

Čas je održan u srijedu 15.10.2014. u DSD odjeljenjuI 7.  Izuzetan doprinos času dao je atašeza kulturu u Njemačkoj ambasadi g.din Jens Wagner. Času su ispred školeprisustvovali pedagog i psiholog  Marica Jelinte profesorice Njemačkog jezika Džemilamna Džananović i Sanela Omeragić. Publikusu činili učenici II 4 odjeljenja kao i nekoliko učenika trećih razreda.

Nakon što je profesorica Emira Hadžimuratovićpozdravila prisutne uslijedila je izuzetno dobro pripremljena prezentacija kojaje osim pisanog materijala obilovala odgovarajućim slikama i video klipovima,ali je izvanredno nadahnuto predavanje Selme Tabak  podiglo motivaciju učenika na najviši stupanjpa su u toku samog izlaganja bilježili najvažnije podatke, odgovarali napitanja i pokazali da već imaju solidan nivo znanja jezika kao i da im  historija Njemačke u tom periodu nijenepoznata. U toku same prezentacije je g.din Wagner opisao i simpatičnimcrtežima na tabli dočarao život Njemaca u SRNj i u DDR, ističući naročito sverazličitosti dva sistema u jednoj i u drugoj državi.

U prednjem dijelu čitaonice postavljena je izložbana istu temu ali i sa slikama koje se nisu mogle vidjeti na prezentaciji. Onaće duže vrijeme biti stalna postavka u čitaonici.

Čas je završen kratkom rekapitulacijom časa,ponavljanjem najznačajnijih datuma i događaja i sve je to opet bilodokumentovano slajdovima i slikama. Uslijedio je kviz na kojem su učenicipokazali da su u potpunosti shvatili izlaganje i zapamtili najvažnije činjenicevezane za nastanak i pad Berlinskog zida. Radove su pregledale profesoriceDžananović i Omeragić. Tri prvoplasirana učenika su nagrađeni magnetima Berlinai brošurom o Berlinskom zidu. Svaki učenik je od g.dina Wagnera dobio takođerdvije brošure koje se bave istom tematikom.

Kao domaći zadatak učenici trebaju da istraže šta sedešavalo u Njemačkoj 9. Novemra 1938, 1923. i 1913. a dobili su i izvjestanbroj slika i ilustracija uz pomoć kojih treba da naprave plakat. Radove ćeproslijediti g.đici Tabak, a nakon njenog pregleda biće dostavljeni premetnomprofesoru.

Na kraju časa se g.din Wagner  zahvalio g.đici Tabak  na izvanredno organiziranom času a riječihvale je lično uputila pedagog i psiholog Škole Jelin Marica.

I na kraju izvještaja potrebno je istaći da je SelmaTabak i sama bila dio DSD projekta i da je sa DSD diplomom prvo uspjela upisatistudij Germanistike na Filozofskom fakultetu Sarajevo da bi ubrzo uspjeladobiti od DAAD-a (Deutscher Akademischer Austauschdienst) semestralnu stipendiju,tačnije mogućnost da peti semestar studira na Institutu za interkulturalnukomunikaciju (Interkulturalnu germanistiku) Univerziteta Mainz. Od tada njenprofesionalni put ide stalno uzlaznom putanjom. Trenutno završava studij i radiu Berlinu kao Studentische Mitarbeiterin im Büro der ZentralenFrauenbeauftragten Projektkoordination Girls’Day) i angažirana je na mnogim projektima, kaoautrica je knjige o Sarajevu nanjemačkom jeziku čija je promocija zakazana za 18.10. u hotelu Saraj.Aktivistica je Crvenog krsta/križa još od srednjoškolskih dana i nastavlja tajangažman i u Berlinu (das Rote Kreuz). Ovakav CV je zadivljujući jer se radi oveoma mladom čovjeku i zbog toga, kao i zbog izuzetne ljubavi koju Selma osjećaprema svojoj Trećoj gimnaziji, želim joj se još jednom zahvaliti i poželjeti data saradnja traje i dalje i učenicima čestitati na aktivnom angažmanu, zašto ćenaravno, uslijediti i školska nagrada – 13 učenika, 13 zlatnih petica.

EmiraHadžimuratović, prof. Njemačkog jezika