Uloga nastavnika u prepoznavanju, prevenciji i intervenciji nasilja nad i među djecom

U srijedu, 07.12.2016.godine, na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu je održano stručno predavanje na temu uloge nastavnika u prepoznavanju, prevenciji i intervenciji nasilja nad i među djecom, u organizaciji bosansko-hercegovačkog Instituta za dječju i adolescentnu psihoterapiju. Predavanje je vodila svjetski priznata stručnjakinja iz područja zaštite djece, prof.dr. Gordana Buljan Flander, psiholog i integrativni psihoterapeut za djecu i mlade. Predavanje je bilo namijenjeno direktorima osnovnih i srednjih škola, nastavnicima, pedagoškom osoblju, psiholozima, odgajateljima, roditeljima i svima onima koji se u svom poslu susreću sa ovom problematikom.
Neke od tema o kojima se moglo saznati više su: razlika između svađe i nasilja; oblici nasilja među vršnjacima; ko su žrtve nasilja i koje su posljedice nasilja po žrtvu; kako prepoznati žrtvu nasilja; ko su počinitelji nasilja; koja je uloga nastavnika u preveniciji i prepoznavanju nasilja nad i među djecom; šta nastavnik može i treba učiniti za žrtvu i počinioca nasilja; koja je uloga škole u prevenciji nasilja; šta je to cyberbullying i kako ga prevenirati; te zašto je sve prisutniji nedostatak empatije među vršnjacima.
Na odraslima je (roditeljima, nastavnicima, stručnjacima) da postanu osjetljivi na ovaj ozbiljan problem i ne dopuste da nasilje, toliko prisutno u društvu, živi u školskim hodnicima i ostavi posljedice na razvoj djece. Prepoznavanjem, zaustavljanjem i spriječavanjem nasilja pružamo djeci pomoć da preovladaju posljedice nasilja, šaljemo im jasnu poruku da nam je njihova dobrobit važna i da živimo u društvu koje ne tolerira nasilje ni u kojem obliku.
Stručnom predavanju su, ispred naše škole, prisustvovale direktorica škole, Salihović Senada, pedagogica škole Dedović Hasija i psihologinja Pašalić Merima.

wp_20161207_11_08_37_pro