Takmičenje “Profesor Atom”

Takmičenje “Profesor Atom” pokrenuto je u sklopu kampanje Lajk za pametnu energiju i projekta Zeleni ekonomski razvoj. Projekat je podržan od strane UNDP, Vlade Švedske, Ministarstva trgovine BiH, Fondova za zaštitu okoliša i životne sredine Federacije BiH i Republike Srpske. Cilj kampanje je edukacija i upoznavanje djece i odrasih sa načinima uštede i pametnijeg korištenja energije. Profesor Atom predstavljen je kao izmišljeni lik, strastveni ljubitelj prirodnih nauka i pametne upotrebe energije.

Ekipa iz Treće gimnazije koju su činili Armin Hadžić, Tarik Jelačić, Bakir Haljevac, Ahmed Alagić i Nikola Sokolović. Iako nisu prošli u finale, smatramo da je pametno da i ostali čuju da se na časovima Fizike realizuju i mnogi zanimljivi projekti poput ovog.

Naša ideja za takmičenje je bila da iskoristimo protraćenu Sunčevu energiju na našim prozorima putem roletni sa fotonaponskim ćelijama koje bi se postavljale sa vanjske strane prozora. Tako bi proizveli čistu energiju za napajanje uređaja. Moguće je kontrolisanje svjetlosti koja ulazi u prostoriju. Također stvara dodatnu termalnu izolaciju prostora na čemu se dodatno štedi energija i novac. Prednost solarnih roletni je ta da ih je moguće postaviti na bilo koji objekat, jer mnogi nemaju idealan krov ili prostor za postavljanje solarnih panela. U projektu učestovali učenici  trećih razreda matematičko-informatičkog  i prirodnog izbornog područja.