Svečana akademija povodom sedamdesetog rođendana Treće gimnazije

Neki govore da je najljepše doba djetinjstvo, neki mladost, neki ono “đačko doba”,  ali niko još nije rekao da je ulazak u osmu dekadu najbolje doba. A, eto, naša Treća gimnazija kaže upravo suprotno, a kažemo to i mi na obilježavanju sedamdesetog rođendana naše škole, 23. 3. 2018. godine u sali Hotela “Novotel-Bristol”, tek na nekoliko koraka od naše zgrade u Vilsonovom šetalištu.

Svečanost je otvorena izvedbama našeg školskog hora i orkestra koji su baš ove godine u jednom od najboljih sastava koje pamti naša škola. Svečanost je vodila učenica Ajla Buljubašić koja je već na samom početku pozvala direktoricu Treće gimnazije profesoricu Senadu Salihović. U veoma emotivnom govoru istaknuta je misija Treće gimnazije, glavni ciljevi u obrazovanju i odgoju njenih učenika, a direktorica je dala i kratki osvrt na to kako je historija izvajala našu školu. Kratak povratak u vrijeme kada je naša škola bila na prvim borbenim linijama doživjeli smo kroz riječi bivše direktorice Treće gimnazije profesorice Emine Avdagić. Svojim kratkim obraćanjem našu su svečanost uveličali i gradonačelnik Sarajeva gospodin Abdulah Skaka, rektor Univerziteta u Sarajevu gospodin Rifat Škrijelj, kao i ataše za kulturu i obrazovanje Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH, Drew Giblin. U zabavnom programu smo uživali u divnoj lirskoj prozi i poemi naših učenika Dine Kurtalić i Tvrtka Dželilovića, te muzičkim izvedbama naše talentovane Amne Aganović, Izete Hamza i Anera Kekića. Maturanti IV4 razreda su nam potom priredili kratko putovanje kroz historiju Treće gimnazije uz fragmente iz njenog originalnog ljetopisa. Svečanost je završena izuzetnim performansom naše Plesne sekcije koja tradicionalno uljepša svaku svečanost Treće gimnazije. Nakon svečane akademije je priređeno druženje svih prijatelja Treće gimnazije, kako u salama hotela, tako i u školskoj zgradi.

Ovim putem se zahvaljujemo svima onima koji su svojim doprinosom i prisustvom uveličali proslavu sedamdesetog rođendana Treće gimnazije, učenicima prve generacije Treće gimnazije, našem posebnom gostu Ivici Osimu, profesorima, bivšim direktorima, učenicima, roditeljima, predstavnicima vlasti, atašeima za kulturu i obrazovanje Ambasade Sjedinjenih Američkih Država i Ambasade Turske u BiH, kao i svima onima koji su svoj rad utkali u njenu dugu tradiciju, te učinili da Treća gimnazija baš ove godine upisuje u zlatno doba svoje historije.

O ovom događaju pisali su i brojni utjecajni mediji čije reportaže možete pogledati klikom na linkove: Klix.ba, FENA (12, 3), Vijesti.baOslobodjenjeRadio Sarajevo, Hema televizija i Avaz)