STEM Semafor –  Treća gimnazija Sarajevo

Na času fizike sa profesorom Mevludinom Maličevićem redovno razgovaramo o primjeni fizike u svakodnevnom životu i rješavanju naših  problema sa kojima se susrećemo svakodnevno. Jedan od problema svakodnevnice građana je problem trajanja kratkog svijetla za pješake i neusklađenost semafora. Postavili  smo  sebi  izazov  da  u okviru nastave fizike izučimo taj problem i pokušamo naći rješenje. Pošto većina nas voli fiziku slobodno vrijeme u školi nakon završenih časova  provodimo u STEM učionici. Ona za nas učenike predstavlja  našu laboratoriju i  gdje se osjećamo kao naučnici jer nam je data prilika da  radimo puno više na projektima. Opremljenost STEM učionice je omogućila da možemo napraviti maketu semafora i uz to program za upravljanje semaforima. Ali, prvo smo željeli detaljno sagledati situaciju na ulicama. Profsor Mevludin Maličević napravo je tim koji će realizirati projekat. U tim su odabrani Elvir Vlaovljak, Nedim Numanović, Ervin Golubović i Zerina Osmić. Pomenuta ekipa je na terenu sagledala situaciju na ulicama.

Zanimalo nas je mišljenje gospodina Fahrudina Ćatovića o ovom problemu, i kako to izgleda njegov prelazak preko ceste. Obavili smo intervju sa njim. Ustanovili smo da je problem ne zahvata samo naše učenike nego sve građane. Zahvalni smo gospodinu Fahrudinu Ćatoviću i učenici Edni Šunjić za pomoć u prikazivanju problema.

Nasumično smo izabrali tri raskrsnice u gradu Sarajevu koje su u tri različite općine. To su smafori a pješačkom prelazima ulica: Zmaja od Bosne – općina Novo Sarajevo, Maršala Tita – općina Centar, Ante Babića – općina Novi Grad.

Pratili smo ponašanje pješaka, i utvrdili da ih svake minute 5 pređe ulicu za vrijeme trajanja crvenog svjetla. Čine kažnjive saobraćajne prekršaje kako bi stigli preći ulicu, ugrožavajući sebe i druge učesnike u saobraćaju. Izmjerili  smo dužine sva tri pješačka prelaza, trajanje zelenog svjetla za pješake i trajanje crvenog svjetla za automobile.

Istražili smo koja je prosječna brzina normalnog hodanja i trčanja stanovništva u zavisnosti od uzrasta. Sa svim prikupljenim podacima smo se vratili u naš STEM kabinet i prionuli se na posao. Jednostavnim proračunom smo došli do zaključka  da  pješak  ne može normalnim hodom preći nijednu od tri ulice na vrijeme.

Napravili smo model pješačkog prelaza sa semaforima i pokazali da je problem moguće riješiti. Naš rad vam u cjelini prezentujemo kratkim videom dokumentarnog karaktera. Uz malo truda se može osigurati siguran prelaz građana na semaforima. Mi smo pokazali da se problem treba i može riješiti.

Tekst pripremila: Zerina Osmić