„Propitivanje“ u Trećoj gimnaziji

U srijedu, 10.10.2018. u kabinetu AI05 održan je interni ogledni čas s učenicima/cama III4 razreda na času Sociologije. Čas je vodila profesorica Sedžida Hadžić koja je od ove školske godine, zahvaljujući senzibilnosti direktorice Senade Salihović, uključena u međunarodni program stručnog usavršavanja usmjeren na unapređenje metoda kritičkog mišljenja.

Program  je krajem 20 st. razvio profesor Mathew Lipman sa Univerziteta u Kolumbiji (SAD) i danas se koristi u više od 60 zemalja svijeta. Profesor Lipman je imao za cilj podstaknuti mlade ljude da budu razboritiji, odnosno, da budu spremni rasuđivati i da se sa njima rasuđuje. Poput antičkih helenskih filozofa, Lipman je u ovome vidio put ka krajnjem cilju obrazovanja – “praktičnoj mudrosti” ili dobrom prosuđivanju. On je osmislio novi model učenja – “zajednice propitivanja”, unutar kojih nastavnik i djeca međusobno sarađuju kako bi postigli što veće razumijevanje, ne samo o materijalnom svijetu, već i o ličnom i etičkom svijetu koji ih okružuje.

Usavršavanje profesorice Hadžić vodi ekspertica, Dr. Patricia Hannam koja radi kao savjetnica za obrazovanje u Engleskoj. Uz našu školu u program je uključena Druga gimnazija Sarajevo i Bošnjačka gimnazija Sarajevo te Franjevačka gimnazija Visoko, predstavnici/e osnovnih škola i predstavnici/e fakulteta te članovi/ce TPO Fondacije iz Sarajeva (ukupno 13 edukatora/ica iz BiH).

Tema časa: Porodica: biološko-ekonomska i edukativna društvena grupa

Čas posmatrala: MSc Elmana Cerić, Druga gimnazija Sarajevo

Fotografije: Jeanne Frank, MA iz Historije umjetnosti, Sorbonne University -Pariz

Tekst pripremila: Sedžida Hadžić