Posjeta Violeti

Treća gimnazija uključena je u STEM projekat koji organizuje „Save the children“ i tim povodom 29.10.2019. godine organizovana je posjeta fabrici „Violeta“ u Grudama.

Iz naše škole učestvovalo je 10 učenika IV-6 odjeljenja koji su predvođeni profesoricom hemije Melisom Tvrtković i profesoricom biologije Almom Gibović. Na putovanju priključili su im se učenici iz Devete OŠ iz Sarajeva I učenici Gimnazije „Vaso Pelagić“ iz Brčkog . Nakon srdačnog dočeka predstavnika fabrike krenulo se u obilazak podijeljeni u tri grupe.

Fabriku koju su upoznali jedna je od tri postojeće i taj je pogon izgrađen 2015. godine te u njemu radi oko 150 radnika. Kroz interakciju s učenicima, predstavnica firme pojasnila im je proces proizvodnje: vlažnih maramica, pelena, deterdženata i dr. te pokazala kojim postupcima i na kojim mašinama se proizvode. Na povratku prema Sarajevu posjećen je i grad Mostar, zbog velikog historijskog i kulturnog značaja Starog mosta i samog grada Mostara, obilazak je bio veoma interesantan.