Posjeta sakralnim objektima u centru Sarajeva

U okviru projekta „Mirovno obrazovanje u Trećoj gimnaziji“ učenici IV3 razreda su posjetili sakralne objekte (Sabornu pravoslavnu crku, katedralu Srca Isusova, Aškenašku sinagogu i Begovu džamiju) u užem jezgru grada. Posjeta je bila planirana za februar ali je realizovana 3. marta uz poštivanje svih epidemioloških mjera. Ukupni cilj ove aktivnosti je da se učenici bolje upoznaju, da uoče suštinske karakteristike različitih vjerskih učenja, da u njima otkriju osim vjerskih i umjetničke, etičke i estetske vrijednosti, da posjete vjerske objekte i osjete ljepotu umjetnosti u različitim religijskim tradicijama. Osim toga, cilj je bio upoznati učenike/ce da je izgradnja mira obaveza svakog vjernika i da predstavlja jedan vid služenja Bogu. Upozoriti ih na izazove kojim su u modernom društvu svi svakodnevno izloženi te ih pozvati da i oni doprinesu izgradnji mira. Osim toga, ukazati im i na to da svaki put kada se suprotstavimo mržnji i poticaju na mržnju, tada smo važan faktor za izgradnju mira.

Kao rezultat ove aktivnosti učenici IV3 razreda su uz vodstvo učenice Zane Kapetanović producirali edukativni video koji možete pogledati u prilogu ovog teksta.

Ovaj projekt se realizira tokom aktualne školske godine uz podršku USAID-a i CRS, a moderatorica projekta je prof. Sedžida Hadžić.