UGLEDNI ČAS NA NESVAKIDAŠNJI NAČIN

U ponedjeljak, 25. 3. 2019, u amfiteatru škole održan je ugledni čas iz predmeta Bosanski jezik i književnost, Hrvatski jezik i književnost, Srpski jezik i književnost o temi „Hasanaganica“ Alije Isakovića.

Važnost drame koja je nastala prema uzoru na istoimenu baladu prepoznali su učenici IV6 i sa profesoricom Dženanom Nezirević, uz pomoć nekolicine učenika IV3, pripremili poseban čas.

Prezentirali smo intervju sa Alijom Isakovićem, istaknutim bosanskohercegovačkim književnikom. Nakon intervjua profesorica je govorila o baladi, njenim prijevodima i povezanosti dramskog teksta i balade. Uslijedio je je scenski prikaz triju dijelova drame na njemačkom, engleskom i bosanskom jeziku kojim su posjetioci bili oduševljeni. Problemski zadatak „Hasanaginica je kriva, a krivnje nema“ postavili smo u sudnicu. Nakon odlično urađenog posla, porota je odlučila da Hasanaginica nije kriva, da je, ustvari, bila samo žrtva vremena podređena tradicionalnom društvu.

Prisutni u amfiteatru su čestitali učenicima i profesorici. Trud i rad su se isplatili, a amfiteatar smo  napustili sretni i zadovoljni. Ovo je samo još jedan u nizu posebnih časova u IV6 koji će nam ostati u najljepšem sjećanju.

Amina Huko, IV6

Foto: Amina Huko, IV6