OBILJEŽAVAMO DAN PLANETE ZEMLJE

Projekt iniciran i realiziran uz pomoć ETOS inicijative i TPO fondacije iz Sarajeva.

Danas, 22. 4. 2020. je 50 godišnjica obilježavanja Dana planete Zemlje. Ove godine su u fokusu klimatske promjene i akcije koje bi se trebale provoditi kako bi one što manje utjecale na okoliš i čovječanstvo. Naši učenici su uz mentorstvo profesorice Sedžide Hadžić obilježili ovaj dan kreativnim pjesmama, sloganima, esejima, video zapisima i plakatima.

Donosimo kratki esej učenika Orhana Berberovića III1:

DAN PLANETE ZEMLJE

Nedavno, prije nekoliko mjeseci, čitav svijet je zadesila pandemija. Taj sad već famozni korona virus nam je svima promijenio stil života potpuno, većini na lošiji način. Međutim, u svakom zlu postoji dobro, a pošto više nema ljudi na ulicama, Zemlja je napokon dobila priliku da diše ispravno. Vratile su se životinje u Veneciju, Miljacka više nije toliko zagađena a u Jadranskome moru su viđeni kitovi. Nekad smo toliko opsjednuti samim sobom da ne odajemo poštivanje i ljubav onome ko nam je pružio život, našoj planeti. Toliko toga uzimamo zdravo za gotovo i odavno je većina izgubila osjećaj za brigu o Zemlji. Ali ne treba se predavati tako lako, još uvijek ima i više nego dovoljno organizacija i pojedinaca kojima je stalo do zaštite prirode, biljaka, životinja i općenito naše planete. Možda će upravo ovaj virus podsjetiti ljude kako je to kad priroda maksimalno uzvraća našu ljubav prema njoj.

Učenica Ajla Gradišić IV3 je napisala pjesmu:

NAŠOJ PLANETI

Na ovome svijetu bogatstvo što je,

Planeta Zemlja nama to je.

Život na njoj je kao bajka,

Možemo je zvati druga majka.

Okrugla kao kugla,

Čini nam se ravna,

Krećemo se po njoj,

Ona nam je glavna.

Ovim stihovima želim poručiti svima,

Da svaki naš postupak planeta prima.

Čuvajmo i štitimo naš dom,

Jer ni Planeta nama ne uzvraća zlom.

Za sve što nam je planeta Zemlja dala,

Želim samo reći jedno veliko HVALA.

Učenice IV 1 Arijana Vereget, Aida Hot i Ajša Osmanović su napravile plakat s emotivnom porukom. Učenice Tamar Papo IV6 i Hena Hadžić IV1 su također dizajnirale plakate koje možete pogledati.

Sretan nam Dan planete Zemlje!

Tekst pripremila: Sedžida Hadžić