GIMNAZIJADA 2018

Od 30. oktobra do 1. novembra održano je ugledno sportsko takmičenje, jubilarna dvadeseta sarajevska Gimnazijada. Učestvovalo je više od 200 učenika iz svih sarajevskih gimnazija koji vole sport u dvije discipline: košarci i stonom tenisu u muškoj i ženskoj kategoriji.  Otvaranje je, naravno, započelo himnom naše domovine i veselo nastavilo plesnim nastupom Prve gimnazije. Gimnazijadu je svečano otvorila učenica Prve gimnazije i najperspektivnija sportiskinja Bosne i Hercegovine, Emina Pašukan.

Prvi meč na ovogodišnjoj gimnazijadi bio je u muškom stonom tenisu ekipa Treće gimnazije i Prve bošnjačke gimnazije. Naši momci Adnan Hajrić i Ervin Vladić nažalost nisu uspjeli nadvladati svoje protivnike te su izgubili rezultatom 11:5.
Njihov smo poraz uspješno prekrili ženskom ekipom stonog tenisa koja se sastojala od Alemke Hasečić i Ilme Erović koje su pobijedile ekipu Druge gimnazije, te se tako plasirale dalje. Naredni protivnik im je bila ekipa iz Prve gimnazije. Zahvaljujući velikom trudu i radu naše djevojke su pobijedile ekipu Prve gimnazije krajnjim  rezlutatom 3:1 u korist Treće gimnazije, te su tako obezbijedile finale protiv ekipe KŠC-a. U finalu u sva tri meča ubjedljivo pobjedu odnose predstavnice naše škole te tako osvajaju visoko PRVO MJESTO.

S druge strane, u sportskoj dvorani „Jezero“ odigrane su utakmice u muškoj i ženskoj košarci. Našu žensku košarkašku ekipu, u sastavu: Huko Amina (C), Rastoder Abela, Hasković Irma, Čekić Ilma, Boschiero Dejna, Buljina Nejra, Šabotić Amra, Pirija Sabrina, Milišić Berina i Đulančić Melika, kao prvi protivnik zadesila je ekipa Druge gimnazije. Na našu žalost, uprkos velikom trudu i doista neizvjesnoj utakmici, naše djevojke su poražene rezulztatom 18:23 te tako završile svoj nastup na ovogodišnjoj gimnazijadi.
Kada je riječ o muškoj košarkaškoj ekipi, u sastavu: Panjeta Tarik (C), Berberović Orhan, Trbonja Timur, Đip Faris, Bašić Omar, Bajrović Bakir, Bajramović Amar, Šehović Sadin, Osmanspahić Emir, Salić Kerim, Kurtanović Emir i Kukuruzović Haris, u prvom kolu dočekala ekipa Dobrinjske gimnazije. U veoma dobroj atmosferi, što u ekipi što i na tribinama, Treća gimnazija odnosi pobjedu sa rezultatom  50:31 te se tako plasira u finalno kolo. U finalnom kolu, za prva 3 mjesta igrale su ekipe Druge, Pete i Treće gimnazije. U prvoj finalnoj utakmici snage su odmjerile ekipe Druge i Treće gimnazije. u doista zanimljivoj utakmici, nakon četiri četvrtine igre, pobjedu odnosi naša ekipa rezultatom 32:23 a posebno su se istakli igrači Bajrović Bakir i Osmanspahić Emir. Nije bilo mnogo vremena za odmor, jer odmah nakon utakmice sa Drugom gimnazijom, našu ekipu čekala je utakmica protiv Pete gimnazije. Zahvaljujući velikoj borbenosti naših igrača i podršci sa tribina, ekipa Treće gimnazije je pobijedila ekipu Pete gimnazije rezultatom 28:27, te su tako osvojili visoko PRVO MJESTO.

Posljednji dan Gimnazijade, uz prigodan program i dodjelu diploma, zatvoreno je najveće gimnazijsko takmičenje u Sarajevu. Sa 2 prva mjesta u ženskom stonom tenisu i muškoj košarci, Treća gimnazija je zauzela zlatno PRVO MJESTO u ukupnom plasmanu na 20. sarajevskoj Gimnazijadi. U sportskoj dvorani „Jezero“ nakon zatvaranja, nije se moglo ništa čuti osim aplauza, slavlja i euforičnog navijanja: „Bit će Treća opet šampion!“

Ponos na ovogodišnju pobjedu pamtit ćemo cijelu ovu školsku godinu, a možda i sljedeću. Zahvaljujući talentima naših sportista, organizacijskim sposobnostima našeg profesora Sporta Adema Bajrića i historijskoj podršci naših navijača opet imamo priliku ušetati u školu i uzviknuti: “Treća je prva!”

Tekst: Obralija Arnela (IV2), Huko Amina (IV6)

Foto: Dedić Tea (I2), Osmanagić Nađa (II1), Osmanagić Tajra (III5), Polić Ajdin (IV1)