Evropski parlament mladih (European Youth Parlaiment)

EYP, tj. EPM je nevladina organizacija koja ima nacionalni ured u 39 država Evrope. Baziran je na principu modelanja rada Evropskog parlamenta, legislative body od EU koji je podijeljen na komitete i smišlja rezolucije problemima s kojima se EU suočava i njeguju EU vrijednosti. Svi događaji se održavaju na engleskom jeziku.

BiH ima 5 regionalnih uredu u kojima su aktivni članovi EYP-a: Sarajevo, Mostar, Banja Luka, Zenica, Tuzla, Bihać i uskoro još. Svaki regionalni ured ima regionalnog koordinatora koji nadgleda organizaciju događaja. Postoje dvije glavne grupe manifestacija u EYP Bosni: „Engage Europe“ i „Understanding Europe“.

Understanding Europe  događaji su većinom radionice i/ili prezentacije koje se fokusiraju na podučavanju mladih kako funkcioniše Evropska unija, njene kompetencije, itd. Trajanju su od nekoliko sati i obično imaju 10-20 učesnika.

Engage Europe događaje čine regionalni forumi i nacionalne sesije. Regionalni forumi su na nivou grada i traju 3 dana za delegate (Teambuilding, Committee work i General assembly), a 4 za zvaničnike (Dodatan dan za trening). Nacionalne sesije su na nivou države i traju 4-5 dana za delegate i 5-6 za zvaničnike. Internacionalne sesije su najviša razina i održavaju se na nivou Evrope. Uspješno napisane rezolucije na internacionalnim sesijama se šalju u Evropski parlament na razmatranje.

Forumi ne samo što dižu svijest o socijalnim, ekonomskim, političkim problemima Bosne, Balkana i Evrope već uz to pružaju mladima priliku da izraze svoje mišljenje kao i da obogate znanje o obrađenim temama. Najčešće ima 7-9 komiteta po forumu. Isto tako je jako socijalna organizacija, na svakom događaju je moguće upoznati mnoštvo ljudi i kreirati dugoročna prijateljstva. Također, učesnici mogu unaprijediti znanje engleskog jezika.

Pored delegata, može se aplicirati da se bude dio Media teama i djelovati kao reporter foruma – fotografisati, snimati zabavne video reportaže i generalno medijski pokrivati forum. Također postoji pozicija Jurya u kojem ocjenjuješ aktivnost i pragmatičnost delegata, šaljući ih na viši nivo ukoliko se pokažu dovoljno vrijednim. Postoji također pozicija Orge gdje učesnik uz naredbe glavnog organizatora pomaže u organizaciji svakog foruma.

Mnogi učenici Treće gimnazije su upoznati sa radom Evropskog parlamenta mladih, čak je mnogo učenika dosta akvitno u toj organizaciji. Da li to bili uspješni rezultati sa Regionalnih foruma zahvaljujući kojim su plasirani na Nacionalni forum ili prisustvo na Internacionalnom forumu. EPM prihvata sve srednjoškolce i pruža učesnicima priliku da štoviše razviju vještine da bi jednoga dana bili izgrađene stabilne ličnosti.

Učenici Treće gimnazije su učestvovali u brojnim aktivnostima Evropskog parlamenta mladih tokom protekle godine. Počevši od regionalnih sesija u Mostaru, Sarajevu, Tuzli i Bihaću, na kojima su učestvovali ne samo kao delegati, već kao i jedni od zvaničnika. Na četvrtoj nacionalnoj sesiji u BiH su učestvovali naši učenici: Mak Hasanović, Nora Markanović, Ajdin Polić, Selma Zukić i  bivša učenica Ana Sužnjević, te nakon toga dobili priliku da prisustvuju kao delegati na internacionalnim sesijama. Nora Markanović je bila delegatkinja na IS Roterdam, a Ajdin Polić na IS Vilnius. Pored toga vrijedi spomenuti i našeg bivšeg učenika Ademira Beširovića, kao primjer kako u kratkom roku od 8 mjeseci sa mnogo uloženog truda i znanja možete napredovati od pozicije delegata na sesiji do pozicije potpredsjednika sesije. Sljedeća nacionalna sesija u BiH će se održati krajem mjeseca februara. Naši vrijedni učenici su uspjeli zasigurati sebi mjesto na sesiji, tako što su na regionalnim sesijama bili na listi top 10 delegata, a neki od njih su Ivan Bošković, Anela Coković, Bakir Haljevac,  Mak Hasanović, Nora Maranović, Gabriel Nikitović, Lamija Omerović, Lamija Šahinović i Dina Zonić.
Ovim putem ohrabljujemo naše učenike da se prijave na Evropski parlament mladih, s ciljem sticanja novih znanja, novih prijatelja ali i nezaboravnih iskustava koje svaka sesija pruža.