10. JUBILARNI SOCIJALNI DAN U BIH – PRVO RADNO ISKUSTVO ZA SREDNJOŠKOLCE

Treća gimnazija i ove godine učestvovala je i podržala projekat Socijalni dan – ,,Volontiraj – kreditiraj 2017. godine”. U projektu je učestvovalo deset učenika iz drugih razreda, a koordinatorica projekta je bila socijalna radnica Amela Muftić – Arapović.

Socijalni dan je dan kada učenici/e iz svih gradova i škola uključenih u projekat mijenjaju školsko okruženje poslovnim okruženjem. Jedan dan nastave mijenjaju jednim danom rada u različitim institucijama, firmama i organizacijama. Naknada za njihov rad tokom socijalnog dana uplaćuje se na žiro – račun iz kojeg se nakon sajma kreditiranja finansiraju projekti škola koji ponesu titulu najboljih. Prvo radno iskustvo naši učenici su imali u firmama, kao što su: FORTUNA DIGITAL DOO, UNICREDIT BANKA DD, DOM NARODA PARLAMENTA FBIH, BIHAMK UG, FEDERALNO MINISTARSTVO KULTURE I SPORTA.

Važno je istaći da su se učenici vratili sa pozitivnim iskustvima, da su naučili nešto novo i korisno, da su imali priliku da vide šta znači preuzeti odgovornost za svoju profesionalnu budućnost, razvoj lokalne zajednice i u konačnici kako poboljšati položaj mladih u BiH.

Amela Muftić – Arapović, socijalna radnica