Posjeta naših učenika Danskoj

Učenici IV3 zajedno sa svojom profesoricom Sanidom Nuhanović pripremali su se na put u Dansku. Jarebica Hannan, Muharemović Džejna, Džaferović Lamija, Abaza Mirza, Karabeg Rej i Imamović Mirza zajedno sa profesorom sporta Bajrićem Ademom uputili su se u ovu avanturu. Dana 04. septembra 2018. godine, nakon ne toliko dugog leta avionom, stigli smo u Aarhus, Danska. Domaćini su nas dočekali sa osmijehom, te smo se svi radovali da upoznamo ostatak naših porodica i da se smjestimo u domove. Sutradan smo imali obilazak škole i posjetu Gradskoj vijećnici. Dobili smo priliku upoznati jednog ministra i bolje se upoznati sa državnim uređenjem kako Danske tako i samog grada. Prisustvovali smo nastavi i vidjeli kako to izgleda jedan njihov školski dan. Priznali su nam da je opušten odnos sa profesorima ono što im mnogo pomaže u školovanju i da se zbog toga u školi mnogo slobodnije osjećaju. Također, svaki učenik posjeduje moderni laptop, ujedno je to i jedino nastavno sredstvo kojim se oni koriste. Obilazak muzeja bio je jedan od zanimljivijih djelova ove razmjene. Svi muzeji su interaktivnog karaktera i vrlo zanimljivi. Tu smo kao učenici društvenog smjera uspjeli pokazati naše znanje o historiji, ali isto tako i poboljšati ga. Osim novih školskih saznanja, naučili smo mnogo toga i o njihovom životu. Danci su narod koji se jako puno bavi sportom, uzrast u tom aspektu nije bitan. Bicikliranje je sastavni dio njihove svakodnevnice. Vrlo su ekološki osviješteni i to je razlog zašto izbjegavaju upotrebu automobila. Ljubitelji su zdrave ishrane. Uz svoju užinu obavezno nose i voće. Da se ne zaboravi spomenuti i njihov društveni život, uživaju u dobrim provodima i druženjima. Ovaj projekat je bio jedno novo ali veoma dobro iskustvo koje će nam uvijek ostati u pamćenju.

Lamija Džaferović, IV3