Coronavirus – COVID-19

Na osnovu Preporuke Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade KS od 25.02.2020. kao i Informacije od 26.02.2020. o obavezi praćenja i postupanja prema uputama Kriznog štaba KS, a vezano  za pojavu Coronavirusa – COVID-19, u nastavku Vam dostavljamo službene dopise resornog ministrstva kao i upute Kriznog štaba KS. 

Dopis – PREPORUKA

Dopis – INFORMACIJA

Krizni štab KS: U slučaju sumnje na korona virus pacijenti mogu zvati i dodatne dežurne telefone u domovima zdravlja

U Kantonu Sarajevo je, prema podacima Kriznog štaba Ministarstva zdravstva KS, trenutno pod zdravstvenim nadzorom zbog korona virusa 16 osoba, na osnovu izdatih rješenja federalnih graničnih inspektora. Do sada je, od kraja januara  obrađeno 423 osobe u svrhu otklanjanja sumnje na korona virus.  Potvrđenih slučajeva zaraze korona virusom u Kantonu  Sarajevo nema, a mjere pojačanog epidemiološkog i higijenskog nadzora su i dalje na snazi .

Dom zdravlja KS   je uz postojeće telefonske brojeve povodom aktuelne epidemiološke situacije otvorio  dodatne  telefonske brojeve  koji će biti aktivni od 7,30 do 20,00 sati gdje će pacijenti dobiti upute  o daljem postupanju i eventualnom izlasku timova porodične medicine na adrese poziva . Podsjećamo da osobe koje sumnjaju na pojavu bolesti  NE TREBAJU dolaziti u ambulante i bolnice nego će preko dežurnih telefona dobiti smjernice o daljem postupanju.

Brojevi u domovima zdravlja su:

OJ DZ Stari Grad            033 278-624,   060 328 04 54
OJ DZ Centar                 060 328 02 17
OJ DZ Novo Sarajevo      061 165 219
OJ DZ Novi Grad             033 704 937,    062 274 217
OJ DZ Ilidža                   033 623 416 lok.217, 033 626 859
OJ DZ Hadžići                 033 580 360,   033 421 247
OJ DZ Vogošća               033 432 518
OJ DZ Ilijaš                    033 584 350,   033 584 352
OJ DZ Trnovo                 033 439 047

Higijensko epidemiološku službu Javne ustanove Dom zdravlja Kantona Sarajevo  možete zvati na telefon: 033 623 – 416 lok 220.

Podsjećamo još jednom da BH građani ili strani državljani  koji su se u posljednjih 7-14 dana vratili  u Kanton Sarajevo iz zemalja gdje postoji epidemija korona virusa da se jave u higijensko epidemiološku službu Zavoda za javno zdravstvo na telefone:

062 086 282
062 030 778
062 030 796
062 030 728

Prema posljednjim naredbama Federalnog kriznog štaba, što se već i provodi na terenu u Kantonu Sarajevo, naloženo je zabrane posjete bolnicama, kao i u ustanovama socijalne skrbi koje zbrinjavaju djecu, mlade i stare osobe na području Kantona.

Iz Federalnog KŠ podcrtana je i preporuka osobama starije životne dobi da izbjegavaju bespotrebna kretanja i korištenje javnog prijevoza.

Također, preporučuje se osobama starije životne dobi da preskoče rutinske kontrole i odlaske u ordinacije kod obiteljskog liječnika i u bolnice, ukoliko im nije prijeko potrebna zdravstvena skrb. Preporučuje se najprije liječnika kontaktirati telefonom, ukoliko je osobi ove dobi potreban recept ili liječnički savjet.

Svim kantonalnim kriznim štabovima naloženo je   da odmah  u zdravstvenim ustanovama na području kantona obustave redovite specijalističko-konsultativne preglede, a  neophodne specijalističko-konsultativne preglede, po procjeni specijaliste, obavljati u prijemnim ambulantama po odjelima bolnica na području kanton, stoji u naredbama Kriznog štaba FBIH.

U cilju prevencije pojave korona virusa: Ministar Kalem naložio vanrednu dezinfekciju svih vozila javnog prijevoza

Ministar saobraćaja Kantona Sarajevo Adi Kalem uputio je danas hitan nalog javnim prijevoznicima da se, u cilju prevencije pojave korona virusa, tokom predstojećeg vikenda vanredno dezinficiraju sva vozila javnog gradskog prijevoza.

S istim ciljem, ministar Kalem je menadžmentima ovih preduzeća naložio i pojačano čišćenje svih vozila javnog prijevoza.

Iz ovih preduzeća su potvrdili da će se ova aktivnost provesti u skladu s pomenutim nalogom.

Također su najavili poduzimanje i čitavog niza drugih preporučenih mjera od strane Zavoda za javno zdravstvo KS koje će doprinijeti kako unapređenju zaštite uposlenika tako i zaštiti korisnika njihovih usluga.

Poruka Kriznog štaba KS : Ključna je epidemiološka kontrola oboljelih

Krizni štab Ministarstva  zdravstva KS sa današnje sjednice poručio je da za sada, cijeneći upute Svjetske zdravstvene organizacija koje se revidiraju svakodnevno, a shodno trenutnoj epidemiološkoj situaciji u Kantonu Sarajevo, gdje do danas nema registriran niti jedan pozitivan slučaj, te uzimajući u obzir i mjere koje su poduzele susjedne zemlje, nema preporuka za zabranom  javnih skupova, zatvaranjem fakulteta, škola i obdaništa  ili otkazivanjem ranije planiranih događaja.

Studenti, učenici i djeca sa simptomima infekcije respiratornog trakta ne treba da pohađaju nastavu odnosno  odlaze u vrtiće. Osobe koje spadaju u rizične kotegorije, hronični bolesnici, osobe koje već imaju respiratornih problema ili su starije životne dobi svakako treba da izbjegavaju mjesta javnog okupljanja.

Organizatori javnih skupova i događaja, koji uključuju učesnike koji dolaze iz zemalja posebno pogođenih Corona virusnom infekcijom (Kina, Južna Koreja, Iran, Italija) trebaju voditi računa o tome da su navedene osobe obavezne provesti 14 dana u izolaciji odmah po ulasku u našu zemlju.

„ Naglašavamo da je ove preporuke u svakom momentu moguće promijeniti, u skladu sa razvojem situacije na terenu.  To može biti čak i danas jer je nemoguće pretpostaviti dalji razvoj situacije kako u Kantonu Sarajevo tako i Bosni i Hercegovini. Zbog adekvatnog informisanja javnosti neophodno  je da stanovništvo prati preporuke Kriznog štaba KS i da se istih pridržava“ poručeno je danas.

Kontakti i reakcije svih ustanova u lancu otkrivanja i liječenja oboljelih od Corona virusa su        neprekidne 24 sata.

„Spremni smo u slučajevim pojave virusa zbrinuti osobe  sa epidemiološke strane, posjedujemo ljudstvo, izolatorij, paniku ne treba širiti ali ne treba ni minimizirati problem ove epidemije . Prema infomacijama Kriznog štaba , trenutno postoji dovoljno količina opreme i lijekova, ali  se  zaštitna  oprema kao i  testovi na bolest   i dalje nabavaljaju,“ naglašeno je danas.

Trenutno za zbrinjavanje oboljelih ništa ne nedostaje, poručeno je sa Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, gdje je spreman potpuno opremljeni izolatorij  za najteže pacijene. U slučaju pojave većeg broja pacijenata, biće potrebno uključivanje i ostalih institucija u zdravstveno zbrirnjavanje oboljelih

Ključna stvar je epidemiološka kontrola oboljelih  u cilju sprečavanja širenja viurusam, što  Zavod za javno zdravstvo do sada, zajednička je ocjena,   dobro radi

Iz Domova zdravlja poručuju da su obezbijedili dovoljan broj posebnih  prostorija za slučajeve sumnjive na ovaj virus u blizini ulaza u  svoje centralne objekte.

Načelnici sarajevskih općina  dali su finansijsku podršku u nabavci zaštitne opreme za  Domove zdravlja koji su najavili stavljanje na raspolaganje  dodatnih  telefonskih brojava koji će biti uskoro objavljeni.

Prema riječima predsjednice Kriznog štaba, dr Aide Pilav u 38 evropskih zemalja postoji lokalna tranmisija virusa, kod nas je trenutno pod nadzorom 31 osoba, a od zvanične pojave virusa  izvršen je nadzor na skoro 400 osoba.

„ Sve naše aktivnosti su usaglašene sa preporukama Svjetske zdravstvene organzacije i preporukama Kriznog štaba FBiH. Mi imamo naš alogoritam djelovanja svih u lancu koji svakako, imjući u vidu  promjene u okruženju i globalno, prilagođavamo i ažuriramo. Važno je da nam sve zdravstvene   ustanove dostave svoje precizne krizne planove kako bi put pacijenta i djelovanje ustanova bilo najbolje uvezano“ poručila je dr Pilav.

Još jednom se skreće pažnja da sve osobe koje su u proteklih 7 do 14 dana boravile u zemljama gdje postoji epidemija korona virusa, sa naglaskom na Italiju, da  kontaktiraju Zavod za javno zdravstvo KS  preko njihovih dežurnih telefona.

Krizni štab KS: Posebne mjere predostrožnosti za djecu i starije osobe

Kako je danas istaknuto na sjednici Kriznog štaba Ministarstva zdravstva KS, epidemiološka situacija u Kantonu  Sarajevo je stabilna, bez potvrđenih slučajeva prisustva korona virusa.

Na terenu se i dalje poduzimaju mjere  pojačanog epidemiološkog nadzora u skladu sa informacijama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva i Kantonalnog Ministarstva zdravstva s ciljem ranog otkrivanja potencijalnih slučajeva pojave virusa , njihove izloacije, liječenja i sprečavanja širenja.

Osnovnim i srednjim školama je preporučeno da ekskurzije i školska putovanja ne organiziraju u zemljama i područjima gdje su evidentirani slučajevi korona virusa.

Takođe, pozivaju se učenici i nastavnici, s obzirom  da je sezona i gripe, da u slučajevima respiratornih  zdravstvenih problema ne dolaze u školu.

Ista preporuka važi i za odagajatelje i roditelje koji u slučajevima ovakvih  zdravstvenih problema djecu ne treba da dovode u vrtiće.

Zavod za javno zdravstvo KS preporučio je obustavu posjeta staračkim domovima te naložio pojačane higijenske mjere osoblja koje rade sa starijim osobama obzirom da je ovo najranjivija kategorija stanovništva na korona virus.

„Starijim ljudima i hroničnim bolesnicima se preporučuje da u ovom periodu što manje koriste javni prijevoz te da izbjegavaju mjesta većih okupljanja“, kaže se u preporukama Kriznog štaba KS.

I dalje se provode mjere pojačanog zdravstvenog nadzora nad osobama koje dolaze iz zemalja  gdje je potvrđeno prisustvo korona virusa.

U slučaju pojave respiratornih simptoma (povišena tjelesna temperatura, kašalj i otežano disanje) osobe  trebaju zvati  Higijensko-epidemiološku službu Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo kako bi  dobili  informacije o daljnjem postupanju i to na telefone:

+387 62 086 282
+387 62 030 778
+387 62 030 796
+387 62 030 728.

Takođe, osobe koje imaju spomenute simptome ne treba  da  same dolaze u domove zdravlja i druge zdravstvene ustanove. Uz gore spomenute telefone, moguće je kontaktirati porodične ljekare za preporuke o daljem postupanju.

Još jednom, ističemo da se testiranje na korona virus ne provodi na zahtjev osoba, pojedinačno, nego isključivo prema striktnim medicinskim i epidemiološkim indikacijama, a nakon medicinskih pregleda i epidemiološkoga anketiranja.

Preporuke za stanovništvo:

Izbjegavati velike skupove ljudi u zatvorenom prostoru, ali i na otvorenom prostoru radi spriječavanja prijenosa infekcije kapljičnim putem;

Izbjegavati bliski kontakt sa osobama čiji je zdravstveni status nepoznat (grljenje, ljubljenje, rukovanje);

Izbjegavati bliski kontakt sa osobama koje imaju akutnu respiratornu infekciju, a ako je neophodno, koristiti hiruršku masku i rukavice;

Učestalo prati ruke toplom vodom i tečnim sapunom, u nedostatku koristiti dezinficijens na bazi alkohola;

Konzumirati adekvatno termički obrađene namirnice, posebno meso;

Pojačati higijenske mjere okoline (čišćenje, dezinfekcija, provjetravanje);

Izbjegavati nezaštićen spolni odnos sa osobama čiji je zdravstveni status nepoznat;

Izbjegavati dijeljenje pribora za injektiranje lijekova ili drugih supstanci;

Adekvatnom ishranom i stilom života jačati imunitet;

Redovno koristiti propisanu terapiju od strane ljekara.

 

 

Informacije preuzete sa službene stranice Vlade Kantona Sarajevo – www.vlada.ks.gov.ba 

 

Pored navedenog, a kako savjetuje JU Zavod za javno zdravstvo KS i Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) u nastavku vam dijelimo link:

https://www.youtube.com/watch?v=1APwq1df6Mw

s poštovanjem,

Uprava škole

Najnoviji članci

Kategorije