The Great Gatsby

Premijera “The Great Gatsby”, u koordinaciji prof. Mersihe Habibović-Selimović i prof. Sanje Salihović oduševila je sve prisutne u amfiteatru Treće gimnazije. Projekat u kojem je učestvovalo više od 36 učenika i za čiju se prezentaciju pripremalo i uložilo više mjeseci radadobio je  pozitivne kritike, ne samo od aktiva i učenika Treće gimnazije, već i od stručne savjetnice za engleski jezik, gđe. Vere Bičakčić. Savjetnica je, naročito istakla, učeničko vladanje jezikom u svim aspektima  (od gramatičke i semantičke preciznosti, preko izgovora koji je u potpunosti adaptiran i vremenui mjestu na kojem se odvija radnja romana, 1920-e).

Pored odlične prezentacije na stranom jeziku, učenici su pokazali izvanrednu glumu, sposobnost transformacije u određenim situacijama, u kombinaciji sa pjesmom i plesom. Scenografija, koreografija i šminka su, također, za svaku pohvalu. Muzika je doprinijela doživljavanju vremena, kao i scenografija, uključujući video-prezentaciju sa pažljivo odabranim elementima.

Adaptacija romana je i za profesionalca veliki izazov i težak zadatak. Utoliko je za svaku pohvalu ideja i realizacija prezentacije u formi predstave u školskom ambijentu.

Nakon premijere 8.4.2014.godine, predstava “The Great Gatsby” je prikazana i 22.4.2014.godine.