PSIHODRAMA U TREĆOJ

Dana30.05.2014. godine Treću gimnaziju je posjetila Leko Minja, magistricapsihologije i psihodramski psihoterapeut u superviziji. U sklopu svoje posjeteje gostovala na času Psihologije III-2 razreda, u saradnji sa Pašalić Merimom, prof.psihologije.Leko je održala psihodramsku radionicu na temu predrasuda, kroz koju su učenicimogli da uvide svoje vlastite predrasude, predrasude drugih učenika uodjeljenju, i na taj način shvate da niko od nas nije imun na stvaranjepredrasuda i stereotipa.

Časje bio koncipiran u obliku psihodramske radionice, te je na taj način učenicimapružena prilika da uče na osnovu vlastitog iskustva, i da kroz vježbu spoznajusebe, ali i druge. Uvod u čas je iskorišten za upoznavanje sa psihodramom kaopsihoterapijskim pravcem. Zatim je uslijedilo zagrijavanje kroz koje su učenicipotaknuti na introspekciju i psihofizičku aktivnost. U glavnom dijelu časa jeučenik dobrovoljac učestvovao u prikazivanju jedne psihodramske seanse dok sudrugi učenici bili pomoćnici i publika. Nakon praktičnog prikaza psihodramskeseanse sa učešćem učenika, odvojeno je vrijeme za diskusiju. Svi učenici sudobili priliku da postave pitanje i da podijele vlastita iskustva tokom časaili eventualne emocije koje su se javile tokom samog časa.

Nasamom kraju učenici su dobili prospekt sa osnovnim informacijama o psihodramikao psihoterapijskom pravcu, te kontakt informacijama Udruženja za integrativnupsihoterapiju „Psihodrama“.