Projekat „Grupe (samo)podrške za korisnike psihijatrijskih usluga“

Dana 01.10. učenici članovi Psihološke sekcije su zajedno sa Pašalić Merimom, prof. Psihologije, prisustvovali otvaranju projekta „Grupe (samo)podrške za korisnike psihijatrijskih usluga“ u Centru za kulturnu i medijsku dekontaminaciju u Sarajevu, koji će se održavati u narednih pet dana. U sklopu ovog projekta će se održati predavanja, radionice, projekcija filma, debata i neformalno druženje a predavač će biti Will Hall (USA),američki psihoterapeut, promotor mentalnog zdravlja, pisac i savjetnik. Projekatje u organizaciji Udruženja za destigmatizaciju i društvenu afirmaciju osoba sa psihosocijalnim poteškoćama „Metanoia“. Učenici su imali priliku čuti  predavanje Will Hall-a na temu „Nova saznanjao psihozi“.

Will Hall je američki psihoterapeut, promotor mentalnog zdravlja, pisac i savjetnik kojem je i samom bila dijagnosticirana shizofrenija. Tretiran je prisilno u psihijatrijskoj klinici, bio zatvaran u samice, uzimao psihijatrijske lijekove i proveo je godinu dana u Langley Porter Psychiatric Institute. Neko vrijeme ježivio kao beskućnik (iako sa fakultetskom diplomom i iskustvom novinara istraživača) jer ga je društvo obilježilo kao „ludog“ i nepodobnog.
On se uspio oporaviti snagom volje i uz podršku prijatelja, pristupa koji je usmjeren na društveno pomaganje, psihoterapijskim intervencijama i spiritualnim vođenjem, tj. holističkim pristupom.

Učenici su saznali nešto više o novom, modernijem i humanijem načinu tretiranja osoba sa psihološkim poteškoćama i raznim načinima prevazilaženja životnih problema i rada na vlastitom mentalnom zdravlju. Također su, kroz razgovor i interakciju sa gospodinom Hall-om, dobili odgovore na pitanja koja su ih interesovala.