POSJETA ZEMALJSKOM MUZEJU

Dana 25. i 26. 09. učenici I i III razreda zajedno sa prof. Kulture religija Esadom Karahodžić su posjetili Zemaljski muzej. Učenici su posjetili odjel za etnologiju i odjel za arheologiju. Odjel za etnologiju oslikava izgled bosanskohercegovacke tradicionalne gradske kuce. Učenici su imali priliku da pogledaju sve segmente materijalne, duhovne i socijalne kulture naroda Bosne i Hercegovine, kao npr. zbirku gradskih i seoskih nošnji, zbirku nakita, zbirku narodnih običaja i folklorni arhiv.

U odjelu za arheologiju učenici su pogledali stalne postavke muzeja:

Bosna i Hercegovina u antičko doba

Bosna i Hercegovina u prahistorijsko doba

Bosna i Hercegovina u srednjem vijeku

Arheološke predmete rimske provincijalne kulture na tlu Bosne i Hercegovine od 1. do 6. vijeka nove ere. Dio predmeta pripada ranoj historiji krščanstva.

Učenici su imali priliku vidjeti „Sarajevsku hagadu“, koja potiče iz srednjovjekovne Španije. U posjedu Zemaljskog muzeja hagada se nalazi od 1894. godine, dok je prije toga pripadala sarajevskoj jevrejskoj porodici Kohen.