Posjeta učenika iz Berlina

Od 20.05. do 27.05.2014. godine realizirana je još jedna faza projektarazmjene „Erinnerungskultur-Kultura sjećanja“. U ovom periodu su učenici DSD-odjeljenja I4 i II6 sa njihovimrazrednicama Omeragić Sanelom i Džananović Džemilamnom bili domaćini učenicamai profesoricama Karoline Müller i Jasmin Gülland izHeinrich-von-Stephan-Gemeinschaftsschule iz Berlina.

Radovali smo se dolaskunove grupe učenika i novim poznanstvima. Učenici iz Berlina nisu bili samogosti u našim domovima i zajednički se sa nama družili u radu na zajedničkojtemi Kulture sjećanja,  nego su aktivnoučestvovali kako u redovnoj nastavi tako i u kreiranju i izvođenju oglednogčasa iz Njemačkog jezika pod nazivom Begegnungen – Susreti“ koji je realiziran uškolskom amfiteatru 21.05.2014. godine, a propratila ga je zajedno sa nama inaša zamjenica direktora gospođa Senada Salihović i naša kolegica, profesoricanjemačkog jezika, Emira Hadžimuratović. Sam ogledni čas završen je zajedničkimizvođenjem pjesme na njemačkom jeziku :

„Wir wollen aufstehen, aufeinander zugehen,voneinander lernen, miteinander umzugehen „ (-Ustanimo, priđimo jedni drugima, naučimo jedni od drugih kako da se međusobnoophodimo-) .

Riječi ove pjesme postalisu naša vodilja u ovih sedam dana zajedničkog druženja i međusobnog upoznavanjai zajedničkog rada na svemu onome što nas zbližava i na upoznavanju onoga po  čemu se razlikujemo.

Evaluacija ove faze projekta provedena je u vidu prezentacija koje supriredili učenici iz Berlina i naši učenici drugog i trećih razredaDSD-programa i koje su uz prisustvo školskog pedagoga-psihologa gospođe MariceJelin, koordinatorice projekta razmjene ispred fondacije SHL, gospođice LeileKulenović, te predmetnih profesorica iz Berlina i naših profesorica njemačkojjezika održane u Njemačkoj čitaonici naše škole.

Već se veselimo našoj ponovnoj posjeti Berlinu koja bi trebala da uslijediu mjesecu septembru/oktobru 2014. godine i ponovnom susretu sa našimprijateljima.