Završetak kampanje Najveće svjetske lekcije takmičenjem najboljih učeničkih timova i ideja održivog razvoja

Kampanja za promociju Globalnih ciljeva i UNICEF pokrenuli su početkom septembra ove godine Najveću lekciju na svijetu, kao inicijativu za upoznavanje djece iz preko 100 zemalja s novim ciljevima održivog razvoja, a koje će Generalna skupština UN-a usvojiti tokom ovog mjeseca. U okviru kampanje s ciljem informiranja svih o globalnim ciljevima, Najveća lekcija na svijetu će uključiti djecu i mlade u globalna nastojanja na izgradnji održive budućnost za svakog stanovnika planete. Prepoznajući važnost ovakvog projekta, Najveće svjetske lekcije koja će se prvi put u 2019.-oj održati u BiH, naša je škola uzela učešće. Pedagog škole, Hasija Dedović , kao i učenici IV razreda naše škole Elma Slabić, Malik Kahvedzić i Haris Begić na kreativan način su predstavili lekcije povezane sa Globalnim ciljevima svojim vršnjacima naše škole tokom oktobra i novembra. Cetralna svečanost, takmičenje, kojim smo zatvorili projekat održana je 26.11.2019. u amfiteatru škole. Dvadeset učenika iz različitih odjeljenja su predstavili svoja rješenja za zadani zadatak: „Kako riješiti problem zagađenja vodenih masa? “. Svoje kreativne ideje predstavili su na pitchingu ispred stručnog žirija (pedagog škole Hasija Dedović, prof. fizike Alisa Ramić, predstavnik ispred MUNJA inkubatora društvenih inovacija, Meris Borović i učenica IV razreda naše škole, članica PR tima Grada Sarajeva Elma Slabić) i ostalih učenika naše škole. Izabrati pobjedničku ekipu je zaista bilo teško, ali žiri se usaglasio da titulu pobjednika na takmičenju povodom Najveće svjetske lekcije osvojile su Dalila Bublin, Hana Granulo, Dzejna Fehrić i Selma Salman. Njihova ideja je postavljanje UV lampi koje ubijaju bakterije na otvore za kanalizaciju na rijeci Miljackoj. Ovaj projekat održiv i primjenjiv je i za ostale velike rijeke svijeta. Učenicama želimo puno uspjeha u realizaciji projekta.