TAMAR PAPO, dobitnica DAAD stipendije za studij u Saveznoj Republici Njemačkoj

I ove godine smo obradovani viješću da je još jedna naša učenica dobila vrlo značajnu DAAD-stipendiju za cjelokupni studij u Njemačkoj. Unazad nekoliko godina i Bosna i Hercegovina se pridružila zemljama čiji učenici mogu da konkurišu za stipendiju Njemačke službe za akademsku razmjenu (DAAD), a koja je namijenjena učenicima koji pohađaju njemačke škole u inostranstvu, DSD i PASCH-škole. Tako i mi kao škola koja veoma uspješno realizira DSD-program i kao članica inicijative PASCH-škola /Partnerskih škola za budućnost/ pripremamo naše učenike za ispite Njemačke jezičke diplome, a najuspješnije kandidate prijavljujemo za ovu stipendiju. Do sada su nas naši učenici u više navrata obradovali, jer su odabrani za stipendiste DAAD-a. Dosadašnjim dobitnicima iz naše škole Dibi Hadžiahmetović, Amri Sadiković, Nermi Crnovršanin, Harisu Čoliću, Hani i Nađi Džindo kao ovogodišnja dobitnica stipendije pridružila Tamar Papo, maturantica odjeljenja IV6 i učenica DSD programa.

Zamolili smo našu Tamar za kratki intervju koji prenosimo u nastavku, a mi joj još jednom od srca čestitamo. Njeni interesi idu u pravcu studija molekularne medicine ili molekularne biotehnologije i želimo joj puno uspjeha kako u njenom daljem obrazovanju tako i u privatnom životu.Zamolili smo našu Tamar za kratki intervju koji prenosimo u nastavku, a mi joj još jednom od srca čestitamo. Njeni interesi idu u pravcu studija molekularne medicine ili molekularne biotehnologije i želimo joj puno uspjeha kako u njenom daljem obrazovanju tako i u privatnom životu.

Aktiv njemačkog jezika

„Nakon završetka škole maturanti se još uvijek preispituju u pogledu svojih odluka i budućnosti. Odabrati fakultet u državi u kojoj živite cijeli život je samo po sebi veoma teško, no izabrati fakultet u stranoj državi je još teže. Iako naizgled vrlo riskantan potez, ovakvu izvanrednu priliku da studirate u drugoj državi vam pružaju mnogobrojne stipendije. Jedna od njih je i svjetski poznata DAAD stipendija, koja vam može pomoći u suočavanju s ovom “raskrsnicom života”, kako je naši profesori i roditelji često nazivaju. Za moju prijavu za DAAD stipendiju zaslužna je profesorica njemačkog, Džemilamna Džananović, koja je prvobitno uputila DSD razred na istraživanje, upućujući nas na neophodne resurse poput internet stranica i drugih izvora. Nakon što smo se odlučili ko od nas zaista želi i smatra da treba konkurisati stipendiju, naša profesorica nas je prijavila. Naravno, neophodno je spomenuti i DSD program, koji vas četiri godine intenzivno priprema ne samo za samostalnu upotrebu jezika, već i za život – bilo ovdje ili negdje u inostranstvu. Ja sam bila dio DSD programa naše škole i u okviru njega pohađala sam intenzivnu nastavu njemačkog jezika i uspješno i sa visokim ocjenama položila sam najprije DSD I ispit na nivou B1 u drugom razredu, a sredinom četvrtog razreda stekla sam i DSD II diplomu za nivo C1. Ako imate mogućnost da upišete ovaj program, definitivno vam to preporučujem, kako zbog inovativnog načina rada i usavršavanja znanja jezika, raznovrsnih radionica, projektne nastave i prijatne atmosfere, tako i zbog razvijanja vaših tzv. Soft i Hard Skills, koje su od itekakvog značaja za vaš individualni razvoj. Za kraj, voljela bih se zahvaliti mojoj profesorici i upravi škole na aktivnoj podršci koju su mi pružali, kao i svim profesorima Treće gimnazije koji su se neprestano trudili pružiti svima nama neophodno znanje, čiji će značaj biti enorman gdje god vi odlučili da krenete na ovoj “raskrsnici života”.

Tamar Papo, IV6