Svi smo pobjednici!

Prošlog petka, 1. 10. 2021. godine, na sportskom terenu naše škole održan je Inkluzivni malonogometni turnir. Organizatori ovog turnira su bili Specijalna olimpijada BiH, FSBiH i Treća gimnazija. Na ovoj manifestaciji učestvovalo je šest ekipa sastavljenih od učenika Treće gimanzije, nekoliko škola sa područja Kantona Sarajevo, Udruženja Oaza, Zavoda Pazarić i Zavoda Drin. Cilj ovog turnira je promocija inkluzije i razvoja svih sposobnosti osoba sa intelektualnim teškoćama kroz sport, kao i pružanje podrške. Učesnici iz naše škole su: iz II4 Dani Mušija, Faris Mustedanagić, Azur Hadžović, Faris Čaklovica, Ajdin Aljić, Rijad Štaljo; iz II3 Nedim Begović, Bećir Hodžić, Dino Berilo, Adi Zorlak, Tarik Kobašević; iz II2 Danijal Osmić, Faris Brutus, Tarik Čopelj; iz II6 Irfan Begović, Elis Hadžić; iz II5 Tarik Korać, Ardijan Bejić, Faris Hasanagić; Lejla Ećo, II1. Volonteri na ovoj manifestaciji su bili: Tea Dedić, IV2, Ajla Beća, IV2, Zerina Kučinar, II3, Nejra Aslani, II6, Ena Muhović, II3, Azra Kapo, II6, Arna Mekić, II2, Hana Kadić, II6. Ekipu prve pomoći činili su: Zerina Pandža, Emil Prašović, Emina Jusić, Berina Juković i Derviš Dautbašić.

Imali smo priliku razgovarati sa Kadom Delić-Selimović, izvršnom direktoricom Specijalne olimpijade BiH, koja nam je rekla: „Danas sam ovdje u Trećoj gimnaziji, prije svega, zbog toga smo potpisali memorandum o saradnji o inkluzivnim aktivnostima u ovoj školi, a, sa druge strane, i sa Nogometnim savezom BiH o saradnji. U periodu od 23. do 30. septembra u Evropi se obilježava Evropska sedmica nogometa, koja ove godine ima fokus na inkluzivni sport. Mi smo već ove manifestacije održali u okviru Sportskih igara Oaze u centru „Safet Zajko“. Kruna će biti završetak ove manifestacije u Tuzli 5. oktobra kada ćemo isto tako okupiti oko 150 učenika osnovnoškolskog uzrasta i predstavnika udruženja i dnevnih centara sa područja Tuzlanskog kantona koji rade na principu inkluzije.“ Za kraj je zahvalila direktorici Senadi Salihović i profesorici Suadi Krezić na organizaciji i uspješnom ishodu. Bitno je spomenuti našu učenicu Ednu Šunjić, koja kao i svake godine nas iznova iznenađuje svojim uspjesima. Uz to što je bila učesnica ovog turnira, dan ranije, 30. septembra, osvojila je dvije zlatne medalje na sportskim igrama „Oaze“, u plivanju i stonom tenisu.
Ovo je bila još jedna u nizu manifestacija u Trećoj gimnaziji koja promovira inkluziju. Zahvaljujemo svima koji su učestvovali i doprinijeli organizaciji i realizaciji projekta. Beskrajno smo zahvalni na svakom osmijehu, igri, druženju i novim prijateljstvima.

Tekst: Alisa Bjelonja, IV1
Foto: Tea Dedić, IV2