Studijska posjeta – Beograd

Iz petka, ispunjenog umorom i uzbuđenjem, ušli smo u subotu s pjesmom. U 1h, ispred hotela Bristol, krenula su dva autobusa za Beograd, puna učenika trećih razreda, spremnih za još jedno nezaboravno putovanje.

U Beograd smo stigli u jutarnjim satima. Ni na kome se nije osjetio umor, te smo svi bili spremni za obilazak grada. Prvo mjesto koje smo posjetili bio je Kalemegdan, kroz koji nas je naš vodič vodio, objašnjavajući nam svaku bitnu znamenitost ovog dijela grada. Nakon toga smo slobodno vrijeme proveli u šetnji i daljim obilaskom Kalemegdana. Poslije posjete Kalemegdanu, prošetali smo se najpoznatijom ulicom grada, a to je Knez Mihailova ulica. U 13h smo se našli ispred Narodne skupštine i krenuli u hotel Jugoslavija, gdje smo se smjestili i odmorili od puta. Učenici su u hotelu gledali utakmicu Željezničar-Sarajevo, a u večernjim satima smo se zaputili u Šoping centar Ušće, gdje smo se zadržali nekoliko sati. Vratili smo se u hotel, proveli neko vrijeme zajedno, te zaspali.

U nedjelju smo ustali na doručak, nakon kojeg su uslijedile posjete muzejima. Podijelili smo se u dvije grupe, po tri odjeljenja. Prva grupa je obišla muzej Nikola Tesla, u kojem nas je vodič upoznao sa Nikolinim životom i njegovim postignućima. Također, imali smo priliku vidjeti i učestvovati u eksperimentima koje nam je vodič muzeja predstavio. Druga grupa je obišla muzej Ive Andrića koji je zapravo Ivin stan, u kojem je nekada živio. Tu su učenici imali priliku upoznati se s njegovim knjigama i njegovim stvarima koje su još uvijek dobro očuvane.

Nakon toga smo krenuli na mjesto počivanja bivšeg Jugoslavenskog predsjednika, Josipa Broza Tita i njegove supruge Jovanke Budisavljević, a to je poznati kompleks muzeja koji nosi naziv  “Kuća cvijeća”. Tu smo uživali u interijeru i načinu na koji su nam predstavili Titine titule i život. Posjetili smo njegov grob i odali mu počast. Kako smo bili zapanjeni interijerom, tako nas je zadivila i predivna bašta  koja okružuje muzej, a koja uključuje raznovrsne skulpture  čiji se detalji mogu primijetiti samim posmatranjem sa staza koje vode od jednog muzeja do drugog. Kompleks je okružen zelenilom, a u sredini se nalazi mala fontana, okružena klupama.

Vratili smo se u hotel, te u 19h krenuli na krstarenje Savom i Dunavom, rijekama na kojima Beograd leži pa smo imali priliku vidjeti grad i iz te perspektive.

Večernje sate smo proveli u centru grada, gdje smo imali priliku iskoristiti svoje vrijeme po našoj želji. U hotel smo stigli u 23h, te zaspali, iscrpljeni od dana koji smo iskoristili na najbolji način.

U ponedjeljak ujutru smo otišli na svoj posljednji doručak u ovoj posjeti Beogradu, te se zaputili u Vazduhoplovni muzej. Nekada je bio Muzej Jugoslavenskog vazduhoplovstva, a od 1989. godine se nalazi u novoj zgradi, pored aerodroma Beograd.

Poslije posjete ovom muzeju, krenuli smo u Šoping centar Delta, u kojem smo,  između ostalog, kupili i slatkiše za put, na koji smo se poslije šopinga i zaputili. Iz Beograda smo krenuli u 14h i stigli u Sarajevo u 20:30h. Učenici su se vratili i više nego zadovoljni Beogradom i planom i programom koji smo dobili. Zahvaljujemo se profesorima Erni Mujić, Selmi Mešić, Edini Lokvančić, Almi Gibović, Abidu Zukiću, Elmi Mašnić-Šikalo, Melihi Salihović, te zamjenici direktorice Amri Čolić, koji su bili uz nas sve vrijeme i koji su, nadamo se, bili zadovoljni nama, koliko i mi njima. I na kraju, velike zahvale idu i Babić – Biss tours agenciji koja nam je još jednom omogućila izuzetno putovanje i organizaciju.

Amila Gabela, III-5