Studieren in Deutschland

Učenici četvrtih razreda DSD programa se nakon svojih ispita pripremaju se kroz novi projekat za dalje izazove u svom životu. Jedan od njih su i mogućnosti apliciranja za stipendije i studije u zemljama njemačkog govornog područja. Upravo na ovu temu imali smo priliku da dobijemo informacije iz prve ruke.

Naša bivša učenica, Arnela Obralija, koja je prošle godine završila DSD program i našu gimnaziju, a sada je studentica farmacije,, posjetila nas je i u dogovoru sa našom profesoricom njemačkog jezika Džananović Džemilanom pripremila predavanje i pružila nam aktuelne informacije o procedurama vezanim za apliciranje na studij. Vrlo značajne i detaljne informacije proslijedila nam je Arnela i o najatraktivnijim univerzitetima na njemačkom govornom području, realnim mogućnostima i eventualnim poteškoćama prilikom odabira univerziteta i studijske grupe, o preduslovima koje je potrebno ispuniti kao student koji dolazi iz zemlje koja nije članica Evropske Unije pa sve do informacija o smještaju, troškovima života, mogućnostima stipendiranja, rada i slično.

Zahvaljujemo se Arneli da je odvojila svoje vrijeme i pokazala želju da ove informacije proslijedi i nama i želimo joj mnogo uspjeha u njenom daljem privatnom i profesionalnom životu, a mi nastavljamo svoj projekat upoznavajući se sa pravilima pisanja aplikacija i CV-a.

IV DSD razredi