Stručno usavršavanje nastavnika Treće gimnazije

Za vrijeme online nastavne sedmice, iskoristili smo vrijeme za stručno usavršavanje naših nastavnika i stručnih saradnika.

Održana su dva predavanja, u saradnji sa TPO fondacijom na temu promocije ETOS inicijative i u saradnji sa UG „Momentum“ predavanje na temu prevencije ovisnosti o psihoaktivnim supstancama. Predavanja su održana u četvrtak, 7.11.2019. god. u zbornici škole.

Obzirom da je naša škola potpisnik ETOS inicijative, a od oktobra ove godine ulazimo u trogodišnji proces certifikacije bilo nam je veoma značajno poslušati predavanje prof. dr. Zilhe Spahić Šiljak, predsjednice TPO fondacije, o tome kako postići ETOS ciljeve (ETOS je skraćenica od: etičnost, tolerancija, odgovornost i solidarnost), koje aktivnosti porovoditi, kako njegovati i razvijtati univerzalne ljudske vrijednosti u školskom okruženju.

Predavanje koje su održali predstavnici UG „Momentum“ je dio aktivnosti koje provode u okviru projekta „Znanjem protiv droge“. Projekat je podržala je Općina Novo Sarajevo, a tokom oktobra održane eduaktivne radionice za učenike naše škole. Nastavnici su imali priliku upoznati se sa simptomima i prepoznavanjem konzumacije psihoaktivnih supstanci, ulozi nastavnika u prevenciji, procedurama u prijavljivanju, saradnji sa drugim javnim ustavnovama i njihovim resursima.

Zahvaljujemo se predstavnicima nevladinog sektora na saradnji i razmjeni iskustava jer samo zajedničkim djelovanjem možemo pozitivno utjecati na zdrav fizički, mentalni i socijalni razvoj ličnosti naših učenika.

Hasija Dedović, prof.

stručni saradnik, pedagog