U utorak, 12.prosinca 2017. godine, u amfiteatru naše škole organizirano je predavanje prije svega poučnog, interesantnog i naposlijetku veoma inspirativnog karaktera. Pročelnica katedre za defektologiju, dr. Sc. Elvira Mujkanović, dobrovoljno je vrlo rado posvetila svoje vrijeme u organizaciji ovog malog projekta kojem su u mogućnosti bili pristustvovati učenici I-6 razreda te nekoliko učenika I-4 razreda.

Razvijanje svijesti i senzibiliteta prema osobama sa lakšim ili težim intelektualnim poteškoćama bila je glavna tema, do prije možda nepoznata učenicima, sada je sigurno zaintrigirala svakog pojedinca i potakla ga na samostalno razmišljanje i zaključivanje. Predavanje, prije svega edukativne osnove o temi ozbiljnog karaktera, poprilično nerazvijene u našoj državi, zahtijevalo je pažnju svakog učenika te uključenje u zajedničke diskusije.

Cjelokupni dojam prisutnih o ovom kvalitetno provedenom satu bio je očekivajući, a neobično predavanje uspjelo je svoju poruku do srži približiti svakom pojednicu te ostaviti zaista poseban utisak. Surova svakodnevnica i ubrzan stil života svakog pojedinca ne dozvljava nam te nas na taj način sprječava u razmišljanju o nekim zaista bitnim temama koje su praktično dio života svakog od nas. Najprije organiziranjem a potom i uključivanjem u projekte sličnog karaktera, možemo razviti svijest svakog čovjeka.

Bila nam je čast biti dijelom ovog sata i zahvalni smo gospođi Elviri Mujkanović na odvojenom vremenu. U budućnosti se nadamo realizaciji te ostvarivanju više projekata sličnog karaktera i namjene.

Zana Kapetanović I-6