Priča o izvrsnima – Đapo Ajna i Kadušić Kanita

Razmislimo, za početak, o značenju riječi izvrsnost. Kazano u žargonu – vrh! Dakle, biti izvrstan znači ostvariti se na raznim poljima, okušati se ne samo u onome što je obaveza učenika nego stremiti više, dalje, bolje, napraviti korake koji su već budućnost.

Treca gimnazija je u 2020. godini osnovala Centar izvrsnosti i liderstva, namijenjen prepoznavanju i praćenju najizvrsnijih učenika naše škole u različitim oblastima. Stručni aktivi škole su dali svoje prijedloge učenika, a zatim su se tokom decembra 2020. godine učenici sami prijavljivali za članstvo u Centru, dostavljali svoje porfolije putem kojih su prezentovali svoja dosadašnja postignuća u i izvan škole.

U konačnici smo imali 57 prijavljenih učenika. Komisija Centra za izvrsnost i liderstvo je bodovala učenička postignuća prema sljedećim kriterijima: školski uspjeh, vladanje, postignuća na takmičenjima na školskom, općinskom, kantonalnom, federalnom, državnom i međunarodnom nivou, aktivno učešće u školskim sekcijama i projektima, angažiranost kroz humanitarni i volonterski rad, te njihove poduzetničke, liderske i vještine lobiranja. Također se ocjenjivao i ukupan dojam o njihovoj samoprezentaciji.

Nakon izvršenog bodovanja prema svim kriterijima, dobili smo konačnu listu od 5 najizvrsnijih učenika. Za najizvrsniju učenicu IZABRANA JE SELMA SALMAN (III2 – IT smjer), a kao nagradu je dobila putovanje u St. Louis, USA od strane bh. zajednice u Saint Louisu, a zahvaljujući saradnji s predsjednikom Uprave BBI banke, gospodinom Amerom Bukvićem.

Ovaj put ćemo više pažnje posvetiti učenicama koje su osvojile drugo i treće mjesto. To su ĐAPO AJNA (III3 – društveni smjer) i KADUŠIĆ KANITA (III2 – IT smjer). Svaka je nagrađena sa po jednim laptopom od strane jedne od najuspješnijih kompanija u BiH „ECHO Technology Solutions“ sa sjedištem u San Franciscu i uredima u Tuzli i Sofiji, na čelu s predsjednikom Uprave gospodinom Sejom Jahićem, na čemu smo neizmjerno zahvalni!

Nikako ne smijemo zaboraviti našeg bivšeg učenika Kerima Hadžića, koji je dao ogroman doprinos realizaciji projekta i obezbjeđivanju ovih vrijednih nagrada!

I jednoj i drugoj postavili smo isto pitanje: šta ova nagrada za njih znači?

Đapo Ajna kaže: “Učestvovanje u Centru izvrsnosti i liderstva i osvajanje nagrade za mene predstavlja veliku čast i zadovoljstvo. Sretna sam zbog svih pruženih prilika, projekata i svega što smo godinama zajedničkim snagama gradili. Iduće godine sam maturant i jako mi je drago da iza sebe, u Trećoj, ostavljam ovakvo priznanje. Smatram to krunom rada i ljubavi prema istom. Sva stečena znanja i vještine iskoristit ću kroz život i nastojati zauvijek sve lijepe uspomene i uspjehe čuvati u svom srcu, daleko od zaborava.”

Kadušić Kanita odgovara: “Ponosna sam i zahvalna školi na želji i trudu za pokretanje Centra izvrsnosti i liderstva, jer će se time napokon moći prepoznati učenici koji neumorno ulažu u sebe i svoje znanje. Činjenica da ću dobiti laptop za nagradu me je veoma obradovala te učinila da budem još motivisanija za ustrajan rad, a to što svoju buduću profesiju vidim u IT sektoru čini ovu nagradu još vrednijom.”

Ponosni smo i sretni da je naša škola imala čast biti dijelom sazrijevanja i formiranja ovakvih ličnosti, koje svima nama znače potvrdu da uz podršku i pomoć učenici mogu postići izvrsnost. Sretno vam bilo, drage naše, na svim putevima na kojima će vaš rad, sposobnost i vještine doći do punog izražaja i da ćete opravdati ovako blistava priznanja koja ste zasluženo dobile, a donatorima vrijednih nagrada smo neizmjerno zahvalni, jer su pokazali da su uvijek spremni podržati nadarene učenike!