Predavanje profesora Ismara Volica

Treća gimnazija je poznata po posjetama i kvalitetnim predavanjima, a ovaj put naša skola je ugostila uglednog profesora matematike iz Bostona, Ismara Volića. U saradnji sa profesorom fizike Maličević Mevludinom i direktoricom Treće gimnazije Salihović Senadom, profesor Ismar Volić je 18.6.2019. održao predavanje na temu “Važnost STEM obrazovanja i primjena matematike u svakodnevnom životu” u amfiteatru škole. Profesor Volić je član Upravnog Odbora  Bosansko-hercegovačko-američke akademije umjetnosti i nauke (BHAAAS) i profesor je na Wellesley College-u u Bostonu. S obzirom da profesori i učenici Treće gimnazije već sprovode STEM (science, technology, engineering, math)  obrazovanje aktivno i uspješno, profesor je na početku predavanja iskazao svoje oduševljenje i podršku ovakvom sistemu učenja u našoj školi, naglasivši njegovu važnost, što je i bila tema predavanja. Profesor Volić je i sam angažiran u promovisanju STEM obrazovanja, pa su prisutni učenici na predavanju imali priliku čuti veoma korisne akademske i životne savjete. Naglasak predavanja bio je na primjeni matematike u svakodnevnom životu, čime je objašnjen smisao i važnost učenja predmeta obuhvaćenim STEM-om, kao i njihove međusobne povezanosti i refleksije na naše živote. Navodeći specifične primjene matematike kako u tehnologiji, tako i očuvanju okoliša, profesor Volić je učenicima dao ideje za potencijalna buduća istraživanja. Pored stručnog predavanja, važno je napomenuti i poruke ohrabrenja i motivacije profesora Volića prisutnim učenicima da se nastave baviti naukom, jer ona sačinjava nas svakodevni život i da je svaki učenik sa dovoljno želje za znanjem sposoban da bude lider budućnosti. Treća gimnazija njeguje suradnju sa drugim profesorima i institucijama, čime omogućava svojim učenicima da usvoje nova znanja od svjetskih stručnjaka kao i ovaj put, zaokuruzivši kraj 2018/2019. školske godine.