Održana zimska škola robotike

U cilju unapređenja STEAM edukacije, u prostorijama JU Treća gimnazija, održana je zimska škola robotike za učenike prvih, drugih i trećih razreda.
Škola robotike održana je održana uz koordinaciju direktorice Senade Salihović i organizaciju stručnog aktiva informatike i alumni učenika, koji su svojim znanjem, iskustvom i financijama pomogli i podržali ovaj projekat.
Za zimsku školu robotike bilo je zainteresovan veliki broj učenika, međutim zbog epidemioloških mjera, broj učenika je ograničen na dvadeset.
Radionice su održane 18.,19. i 20. januara, gdje su učenici učili i upoznali se sa osnovnim principima robotike, elektronike, ugradbenim sistemima, te programiranjem Arduino mikrokontrolera. Dvadeset marljivih učenika naučili su kako radi semafor, klima uređaj, LCD displeji, kako se koriste senzori i motori u svijetu elektronskih uređaja i robotike.Ishod ovih radionica bili su projekti koje su sami napravili koristeći stečeno znanje na radionicama, te su i najbolji nagrađeni novčano i Arduino starter setom.
Učenici su se na ovim radionicama motivisali za rad i istraživanje u ovom polju, te i planiranju projekata.
Nadamo se da je ova škola robotike samo početak aktivnosti organiziranja radionica i susreta učenika sa novim, savremenim tehnologijama koje uvijek pobuđuju veliko zanimanje i gdje učenici sa velikim zadovoljstvom sudjeluju i iskazuju kreativnost i talenat za tehniku. Učenici su uz kreativno provedeno slobodno vrijeme, dopunili znanja stečena na redovnoj nastavi, a svakako su još više razvili svoje sposobnosti i vještine.
Ovom prilikom zahvaljujemo se predavačima, inženjerima automatike i elektronike, profesorici Harisi Polutan-Nišić, te i profesoru Eldinu Nišić, koji su nesebično odvojili vrijeme i prenijeli svoje znanje na mlade talente i buduće inženjere!
Također, velika hvala našim sponzorima, firmi ENOVA i bivšem učeniku Srđanu Čengić, koji su novčano💵 nagradili najbolje, te komisiji za ocjenjivanje✍️ projekata Anelu Tahirbegović i Kemalu Altakany.