Njemački naučnici koji su promijenili svijet

Naši učenici I4, I5 i I6 odjeljenja imat će priliku da budu dio zanimljivog projekta koji uz suglasnost nadležnog ministarstva provodi Udruženje „Nauka i svijet“ uz podršku Ambasade Savezne Republike Njemačke u Sarajevu, a pod nazivom „Njemački naučnici koji su promijenili svijet“.

Uprava naše škole i profesorice njemačkog jezika rado su se odazvale pozivu za učešće u ovom projektu i raduje nas da ćemo kroz projekat pružiti našim učenicima priliku da upoznaju značajno naučno naslijeđe koji su nam ostavili njemački naučnici, prodube postojeća i steknu nova znanja, razvijaju intelektualnu znatiželju, a i da istovremeno kao učenici njemačkog jezika i DSD programa razvijaju svoju interkulturalnu kompetenciju.

U prvoj fazi projekta posjetila nas je 17.10.2019.g. gospođica Jelena Kalinić, naučna novinarka i kreatorica projekta, te prezentirala serijal videa o najznačajnijim njemačkim naučnicima koje je snimila uz podršku Njemačke ambasade. Sada je pred nama upoznavanje sa informacijama koje ova videa sadrže. Profesorice njemačkog jezika, Džemilamna Džananović i Amela Huseinović-Zukić će pripremiti i sa učenicima realizirati školsko takmičenje na kome ćemo odabrati ekipu naše škole koja će nas, nadamo se, uspješno predstavljati na završnoj rundi takmičenja u EU Info Centru, gdje će se sastati sa ekipama ostalih sarajevskih gimnazija i srednjih škola.