ETOS, Radionica: Umjetnost kao univerzalni jezik

Dana 26.10.2019. godine održana je likovna radionica u okviru interkulturalnog i međureligijskog projekta “Znanjem do razumijevanja”. Učenici / ce Gimnazije  “Maarif Koledž”,  Treće gimnazije,   KŠC “Sveti Josip” i  Srednje  škole  primijenjenih  umjetnosti su uzeli aktivnu ulogu u radionici s ciljem poticanja   učenika da kroz stvaralački proces i promišljanje  o temi interkulturalnosti  kao  komparativnoj  prednosti oblikuju likovne radove koristeći različite tehnike.

Na ovaj način  učenici univerzalnim  jezikom umjetnosti  su  ukazali na značaj respektabilnog interkulturalnog dijaloga i temeljnih ljudskih vrijednosti kao što su: empatija, etičnost, solidarnost i tolerancija.  Kroz ovaj kretivni čin učenici / ce poslali su poruke mira,  radosti,  ljepotu  življenja u glavnom gradu BiH.  Voditeljica  radionice profesorica  Lejla Bušatlić  je inspirativnim elementima sakralnog nasljeđa grada Sarajeva,   Rumijevom filozofijom i svojim respektabilnim znanjima i  vještinama doprinjela  da učenici  uvide da  umjetnost predstavlja  zajedničko naslijeđe čovječanstva i treba da bude priznata i afirmirana za dobro sadašnjih i budućih generacija.
Želimo se zahvaliti TPO fondaciji iz Sarajeva,   Etos inicijativi,  učenicima  i  direktorici  Srednje  škole  primijenjenih  umjetnosti  Sarajevo,   voditeljici radionice profesorici Lejli Bušatlić da kroz umjetnost učenici / ce pošalju jasnu poruku.