Edukacija školskog tima za projekat Vijeća Evrope „Kvalitetno obrazovanje za sve“

Sa zadovoljstvom najavljujemo da je Treća gimnazija, odabrana ispred Kantona Sarajevo, koja će sa ostalih 29 škola u BiH učestovati u trogodišnjem projektu koje podržava i finansira ured Vijeća Evrope. Naša škola je tako postala dio Mreže škola za demokratsku kulturu u BiH koje će u narednom periodu ispunjavati obaveze i aktivnosti predviđene ovim, za nas značajnim projektom.

Projekt „Kvalitetno obrazovanje za sve“ ima cilj unapređenja demokratske kulture u školama, odnosno unapređenja kompetencija učenika, nastavnika i roditelja za demokratsku kulturu. Referentni okvir za CDC (Kompetencije za demokratsku kulturu) izradilo je Vijeće Evrope, s posebnim akcentom na zemlje zapadnog Balkana, između kojih je i naša zemlja.

Prvi sastanak Mreže škola održao se 5.12.2019. godine na kojem su pristustvovale direktorica, Senada Salihović i pedagog, Hasija Dedović kada je izrađen i donesen okvirni plan aktivnosti za 2020. godinu.

U skladu s akcionim planom za svaku školu bila je predviđena eduakcija školskih projektnih timova o primjeni i realizaciji Referentnog okvira za demokratsku kulturu. To je metodologija i alat za procjenu demokratske kulture u školi, pokretanje školskih akcionih planova i izrade samostalnog školskog projekta koji će finansirati Vijeće Evrope, a koji će realizovat zajedno dvije škole iz Mreže škola.

Predstavnici naše škole na dvodnevnoj eduakciji bili su: Ali Jusović – predstavnik Vijeća učenika, Sabina Šunjić – predstavnica Vijeća roditelja i predstavnice Nastavnikog vijeća: Sedžida Hadžić, prof. i Hasija Dedović, pedagog. Eduakcija je održana 23. i 24. 1. 2020. godine u hotelu Bristol-Novotel. Naš zadatak je predstaviti Vijeću učenika, Vijeću roditeljia i Natavničkom vijeću sadržaje Referentnog okvira za demokratsku kulturu. Do kraja aprila potrebno je održati više sastanaka i osmisliti školski akcioni plan, a sljedeći planirani sastanak Mreže škola je u maju, 2020. godine kada ćemo vas ponovo obavijestiti kao i o nastavku projekta „Kvalitetno obrazovanje za sve“.

Hasija Dedović, prof.

Pedagog-stručni saradnik