Eduakcija o programu društveno korisnog učenja

Kako je poznato, program društveno korisnog učenja, uspješno se realizuje se već drugu godinu u našoj školi. Na prijedlog Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade KS odabrani da ostalim srednjim školama predstavimo našu dobru praksu u primjeni DKU programa.

Inače, društveno korisno učenje podrazumjeva aktivno uključivanje učenika školsku i lokalnu zajednicu, dajući svoj doprinos istoj kroz brojne društveno korisne akcije, humanitarne akcije, doniranje materijalnih sredstva, pružanje pomoći i podrške drugima u direktnim i indirektinm akcijama, učestvujući u edukacijama, zagovarajući socijalnu uključenost i odgovorno ponašanje prema sebi i drugome. Učešćem učenika u ovakvim aktivnostima učimo ih da prepoznaju probleme društvenoj zajednici i na njih adekvatno reaguju s ciljm formiranje društveno odgovornih, inicijativnih i aktivnih mladih osoba.

Sa zadovoljstom smo prihvatili da budemo domaćini našim kolegama iz drugih srednjih škola, supervizorima i koordinatorima na progamu DKU. Edukaciju su organizovale i provele profesorica Suada Krezić i pedagog, Hasija Dedović u dva termina, 20. i 21. 1. 2020. godine. U eduakciji je učestvovalo 78 osoba.

Namjera nam je bila da kolegama pojasnimo smisao i odgojni značaj programa DKU, uputimo na korištenje priručnika o DKU, objasnimo detaljno ulogu i zadatke učenika, školskih supervizora i koordinatrora. Nastojali smo dati dodatne informacije o vođenju evidencije, pisanja izvještaja, vođenju dnevnika rada učenika i sl. Edukaciji su prisustvovale učenice II-5 koje su prisutnima predstavile svoje „doživljaje“ vezane za DKU. Nakon toga, smo vodili interaktivni razgovor s prisutnima, razmjenili iskustava i davali jedni drugima ideje za nastavak ovog programa. Na kraju smo zajedno izveli zaključake o preprekama i poteškoćama koje se pojavlju u praksi i o mogućnostima unapređenja cijelog progama DKU.

Hasija Dedović, prof.

stručni saradnik – pedagog