DAN OTVORENIH VRATA 2019.

Početkom ovog proljeća počela je priča o još jednom projektu u našoj školi. Osmu godinu u nizu, na Dan otvorenih vrata Treće gimnazije, veliki tim koji čine svi uposlenici škole, kao i naši vrijedni učenici, spremaju se za svima poznati projekat “Naših ruku djela”. Cilj ovog projekta je prikupljanje novčanih sredstava za odlazak svih naših drugara na maturalnu ekskurziju.

Tokom cijele sedmice, u hodnicima naše škole osjećalo se uzbuđenje i vladala je radna atmosfera. U svim odjeljenjima učenici su se dogovarali i planirali kako na što bolji način pripremiti svoj štand za posjetioce, te tako predstaviti svoje odjeljenje i školu.

U petak, dan prije predstavljanja Treće gimnazije, mogao se osjetiti dašak atmosfere koja nas je očekivala sljedećeg dana. Naši društvenjaci su, zajedno sa usposlenicima, ispred škole postavljali binu, u hodnicima pravili novi raspored namještaja, a sve to je pratila muzika koja se mogla čuti iz amfiteatra, a koja je dolazila od naših raspjevanih i rasplesanih učenika koji su usavršavali posljednje detalje svog nastupa.

Subota, 27.4. je nažalost osvanula kišovita, ali nas vrijeme nije zaustavilo u namjeri da na što bolji način pripremimo projekat i skupimo što više novca za svoje prijatelje. Program namijenjen za binu koja se nalazila u školskom dvorištu  prebačen je u amfiteatar, a kroz čitavu školu se mogla čuti zabavna muzika. Na našem poznatom bazaru posjetioci su mogli primijetiti kako učenici na svojim štandovima  nude slatkiše, slanu hranu, napitke, te jako zanimljive rukotvorine. Predstavnici Konfučijevog instituta su također imali svoj štand, na kojem su predstavili svoju državu i tradiciju, nudeći rukotvorine, svoj tradicionalni čaj, a posjetioce su učili i kako nacrtati japanske simbole.

Pored bazara, na ovaj dan, škola je ponudila i jako zanimljiv sportski program koji uključuje takmičenja u odbojci, košarci i fudbalu, te bouldering takmičenje, kao i kulturno-zabavni program koji uključuje ples, pjesmu, igru i glumu. Kroz kulturno-zabavni program su nas vodili učenici trećih razreda, Kristijan Petrović (III3) i Aida Hot (III1). Vrijedi spomenuti i sve goste koji su učestvovali u ovom programu, a to su plesni studio „Just dance“, „Fresh generation“, KUD „Lola“, „Princess krofne“, Kike, Tarik Tanović, Saša Ristić, Merjema Alihodžić, OŠ „Grbavica II“, OŠ „Ćamil Sijarić“…

Ovaj put smo predstavili i STEM ekipu Treće gimnazije s rješenjem za unapređenje saobraćajne signalizacije, na čiji smo rad jako ponosni.

Na našu sreću, podnevne sate smo ipak mogli provesti u školskom dvorištu, u kojem su se pojavljivale tople Sunčeve zrake. Počeo se osjetiti i miris ćevapa pa nije ni bilo teško svu zabavu prenijeti vani.

Dobro raspoloženje u našu školu je donijela i mnogobrojna mala raja koju je oraspoložio naš poznati gost Kike. Učenici završnog razreda osnovne škole su se mogli pobliže upoznati sa našom, a možda i njihovom budućom, školom i svime što ona može ponuditi jednom srednjoškolcu. Ove godine, kao i prethodnih godina, osnovci su imali priliku obići prostorije škole, a profesori su ih u nekoliko tura proveli kroz pojedine učionice gdje su imali priliku vidjeti eksperimente, pričati sa predmetnim profesorima i sa učenicima o njihovim ličnim utiscima i iskustvima u školi.

Želimo se zahvaliti svim sponzorima, usposlenicima i učenicima škole, gostima, kao i posjetiocima na još jednom uspješno realiziranom projektu. Sada se možemo zasluženo odmoriti, jer sa zadovoljstvom možemo reći da su rezultati projekta takvi da niti jedan učenik ne mora ostati kući, dok njegovi drugari idu na ekskurziju.

Amila Gabela i Meliha Kasapović, III5

Foto: Amina Huko (IV6), Tajra Osmanagić (III5), Nađa Osmanagić (II1), Esma Junuzović (II1), Mirza Bakal (II6), Ema Ćatić (II4), Nura Džanko (I6), Faris Balić (I4), Tea Dedić (I2)