BOULDERING OBUKA U PRVIM RAZREDIMA U OKVIRU DRUŠTVENO KORISNOG UČENJA

Bouldering je penjanje po malim stijenama, obično od 2 do 5 metara visine i predstavlja dobru pripremu za alpinističke uspone. Naša vještačka stijena u sportskoj sali visine je 4, a širine 12 metara. Uz stijenu, na podu su strunjače koje amortiziraju pad. Bouldering je siguran sport sa mnogo manje povreda nego u drugim sportovima, ako se pridržavamo pravila ponašanja. Tri tačke oslonca, dobra koncentracija, strpljivost i sposobnost iznalaženja rješenja u kretanju po stijeni osnovni su postulati ovoga sporta. Paziti na sebe i druge oko sebe, da nikoga nema ispod penjača i da svaki pokret bude dobro odmjeren, koraci su koje su učenici svih odjeljenja prvih razreda naučili na časovima obuke penjanja.

Obuka je trajala mjesec dana sa instruktorima Sarajevske Škole Alpinizma. Održana su po dva časa teoretske pripreme i po dva časa praktičnog upoznavanja sa penjanjem na vještačkoj stijeni u svakom odjeljenju. Saradnja sa Sarajevskom Školom Alpinizma krenula je još mnogo prije nego smo se udružili oko ovog projekta. Prije 10-ak godina jedno odjeljenje prvih razreda provelo je vikend na planini Visočici učeći osnove alpinizma upravo s njima. A onda se rodila ideja da napišemo projekt i pokušamo i u sali Treće gimnazije imati vještačku stijenu i ponuditi učenicima nešto novo. I uspjelo je! Vjerujemo da će sve više škola u Kantonu Sarajevo biti opremljeno  stijenama za penjanje, a naša buduća misija je pisanje projekta za podizanje stijene do visine od 9 m.

Suada Krezić, prof.