24. Decembarski dani kulture u Trećoj gimnaziji

I ove godine uspješno su realizirani Decembarski dani kulture. U petak, 6. 12. 20019. publici su se predstavili učenici drugih i četvrtih razreda. Kao i svake godine, publiku je pozdravio veseli hor naše škole pjesmom „Mamma Mia“ predvođen profesoricom Aidom Kamenica.

Nakon nastupa hora učenici drugih razreda otvorili su 24. Decembarske dane kulture Treće gimnazije. U obilju kreativnosti, mašte, truda, uzajamnog zalaganja, prvo mjesto odnio je II-5 razred, tačka pod nazivom „Od Hadžića do granice“. Na jedan veoma osjećajan, duhovit i lijep način poslali su poruku kako nikada ne smijemo imati predrasude prema ljudima te kako ni u kom slučaju ne smijemo ljude karakterizirati prema etiketi kojom su, ni krivi, ni dužni, obilježeni. U predstavi je predstavljena aktuelna situacija dolaska migranata u Bosnu i Hercegovinu. Autorica teksta Adna Podbićanin ističe: „ Na početku školske godine sa prfoesoricom Amilom Huseinbašić učili smo šta su to predrasude i kako ih izbjeći. Upravo to bila je tema naše predstave. Željeli smo obraditi aktuelnu temu o kojoj su ljudi već izgradili mišjenje te ih nasmijati, ali poslati važnu poruku. Nije sve onako kako se na prvi pogled čini, vrijedi svakom čovjeku pružiti ruku“.

Iste večeri, nekoliko sati kasnije, maturanti su se izvanrednim i kreativnim pedstavama oprostili od Decembarskih. Pobjednici su, drugu godinu za redom, IV3 razred, tačka pod nazivom „Kod Fehre“.Učenica IV3 Elma Slabić ističe kako upravo ova predstava oslikava društvenu situaciju naše države te da je svaki lik u predstavi predstavljao jedan tip društva. Istakla je kako su ponosni što su ovim satiričnim djelom ponijeli duplu krunu. Na simpatičan način predstavili su dešavanja u jednoj sarajevskoj ćevabdžinici.

Dok smo s nestrpljenjem iščekivali rezultate, publiku su zabavljale plesna sekcija predvođena učenicama Hanom Tahirović i Hanom Hodžić, učenici II6 Ema Pašić, Iva Amidžić i Ali Jusović uz blok pjesama, Iman Pašić uz pjesmu „Ti možeš sve, al’ jedno ne“ u pratnji gitare Edina Bajrića te dobro poznati školski bend „Kontapunkt“. Voditeljice programa bile su Elma Slabić, IV3, i Nur Hrenovica, II6.

Sedam dana kasnije, 13. 12. opet smo publiku dočekali u amfiteatru i otpočeli drugu noć Decembarskih dana kulture. Nakon pjesama u izvedbi školskog hora, prvačići su nas pozitivno iznenadili izvedbama kroz koje se vidio uložen trud, a pobjedu je odnio I4 sa tačkom 115. kongres budućnosti.

Faris Mekić, učenik ovog razreda, o radu na ovoj predstavi, kaže: ”U predstavi je ukazano na problem odlaska mladih i kako bi izgledala sjednica u kojoj predstavnici četiri stranke pokušavaju da pronađu rješenje tog problema na komičan način. Cilj je bio da se kaže da ne možemo da postignemo dogovor.”

Prvo mjesto među odjeljenjima trećih razreda zauzeo je III4 sa predstavom “Psihijatrija”. “Mi smo prvobitno htjeli da nasmijemo publiku i da se zabavimo na sceni, ali i da prenesemo neku pouku, naš način gledanja današnjih situacija u Bosni. Prvo smo pokušali da pokažemo kako doktori često imaju neka zvanja (npr. primariusa), a da to nisu zaslužili, te uzimaju zasluge za nešto što nisu ni uradili. Onda, dalje, pokušali smo prikazati kako svi mi imamo problema, neki malo veće od drugih, ali da smo svi ljudi. Također ismijavali smo današnje bosanske porodice, kako postoje ljudi koji ne shvataju šta je dobro, a šta loše. I na kraju, aludirali smo na djecu iz Pazarića, i to da se možemo drogirati, piti, udarati žene, vezati djecu, a svakako nećemo odgovarati za to”, objašnjava Berin Karahodžić, učenik III4.

U revijalnom dijelu uživali smo u muzici i plesu. Predstavila nam se opet plesna sekcija te još jedna plesna grupa predvođena učenicom Ajnom Đapo. Publiku je raspjevala i Lejla Fulurija uz Teu Dedić koja je svirala gitaru, te Lamija Suljević uz sjajnu izvedbu pjesme. Na kraju bio je nastup dobro poznatog benda „Kontrapunkt“. Voditeljice programa bile su Lejla Kovač i Emina Karić.

Obje večeri žiri su činili po jedan predstavnik iz Nastavničkog vijeća, Vijeća učenika te Vijeća roditelja. Prve večeri predstavnica žirija bila je Selma Bihorac, studentica Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, a druge večeri Alen Konjicija, student Akademije scenskih umjetnosti u Sarajevu.

Svi učesnici manifestacije DDK uljepšali su nam taj dan svojim nastupima. Ovaj projekat ne samo da je zainteresirao prisutne, već je i doprinio međusobnom druženju učenika pri planiranju nastupa.

Bila je to lijepa prilika da učenici pokažu talente. Vidimo se opet, do neke naredne prilike!

Ajna Đapo II3, i Hana Salom III6

Foto: Nađa Osmanagić, Ema Ćatić, Izeta Redžepi, Amina Huko, Tajra Osmanagić, Emela Bahtanović, Hena Šehović, Esma Junuzović