Snimanje dokumentarnog serijala emisije “Perspektiva”

Na poziv produkcijske kuće “Mebius Film” iz Sarajeva, dvadeset jedan učenik naše škole je učestvovao na snimanju dokumentarnog serijala emisije “Perspektiva”. U petak i subotu, 14. i 15.9. učenici su se družili u amfiteatru Treće gimnazije, razgovarali i razmjenjivali mišljenja o gradu Sarajevu i prednostima i manama života u njemu, LGBT populaciji, položaju mladih u našoj državi i uslovima koje im pruža ista, kao i o planovima za budućnost, među kojima je i studiranje. U nedjelju, 16.9. učenici su, zajedno sa mladima iz Srbije i Hrvatske, snimali emisiju, predvođenu od strane pjevača Marčela. Naši učenici su reagirali na videe mladih iz drugih država koji su dali svoje mišljenje o temama koje su obrađivali i obratno. Nakon snimanja, naši učenici su imali priliku uživo razgovarati sa mladima iz Hrvatske i Srbije i detaljnije obraditi teme, kao što su položaj žena u našem društvu, umjetnost, te prisutnost i posljedice izražene nacionalnosti na našim prostorima. Na ovaj način, učenici su sticali nova prijateljstva i suprotstavili se predrasudama, znajući da je i jedan mali korak prema napretku jednako bitan kao i veliki, sve dok posjedujemo nadu u bolje sutra. Za učenike, ovo je bilo jako zanimljivo i poučno iskustvo, jer im je ova emisija omogućila bliži pogled na stavove mladih iz susjednih država i slobodu razgovora o ozbiljnim problemima koji su zastupljeni na našim prostorima.

Amila Gabela, III5