ŽIVA BIBLIOTEKA

U sklopu projekta PRO Budućnost „ Mirovno obrazovanje“ koji se ove školske godine provodi u našoj školi u srijedu 14. 4. 2021. sa početkom u 17 sati realizovana je online radionica „Živa biblioteka“ . Koncept je sljedeći: u ovoj biblioteci umjesto knjiga imamo stvarne osobe koje pričaju svoju životnu priču iz koje mladi mogu i trebaju da izvuku određenu pouku za svoj život. Sudjelovali su učenici III3 razreda i maturanti naše škole. U projektu su sudjelovali i učenici sarajevske Druge gimnazije te srednjoškolci iz drugih dijelova Bosne i Hercegovine. Svoje impresivne životne priče predstavile su tri osobe a nakon svake „knjige“, tj. osobe učenici su mogli postavljati pitanja. Neke od impresija naših učenika nakon sudjelovanja u živoj biblioteci su sljedeće:
Ayna Omerbašić : Meni se lično jako dopao koncept Žive biblioteke i njihove priče su me držale u neizvjesnosti cijelo vrijeme. Izlagačima se divim na snazi koju su imali kroz sve što su prošli i drago mi je što su to podijelili sa nama.
Ajna Đapo: Nakon prisustvovanja “Živoj biblioteci” osjećala sam se motivirano, nadahnuto i impresionirano. Svaka priča ostavila je poseban dojam na mene. Promijenila mi je način posmatranja na neke situacije koje zovemo životom. Veliki bih propust osjećala, da nisam prisustvovala sastanku.
Adna Omerović: Projekat žive biblioteke je idealan za mlade ljude jer slušajući životna iskustva drugih, razbijamo predrasude i stigmu koja je sveprisutna među nama.Usvajamo pouke iz njihovih priča i učimo se da budemo snažni i borbeni u životu.
Selma Bojadžija: Veoma poučno, pogotovo zadnja priča i stvarno mi se svidjelo kada je gospodin rekao da nikada ne ratujemo te da se trebamo boriti samo za našu porodicu i prijatelje, jer državu odnosno političare nije briga za nas, oni imaju svoje ciljeve, započnu rat ali narod se bori i umire u njemu. Također kada je rekao da smo svi isti i da svaki ranjeni vojnik doziva svoju majku, a ne političare.
Maida Kovač: Veoma poučan i koristan događaj, veliko hvala profesorici na pozivu i dobrim ljudima koji su odlučili da podijele svoje životne priče sa nama. Mislim da je vrlo važno da mlađe generacije slušaju ovakva iskustva koja nam pomažu da bolje razumijemo druge ljude i da razbijemo predrasude koje su nam postavljene.
Lana Malinov: Lijepo je bilo čuti drugačije. A istinite životne priče. Koje nas uče da ne smijemo posustajati.
Ovaj projekt se realizira uz podršku USAID-a i CRS, a moderatorica projekta je prof. Sedžida Hadžić.