„Veliki čovjek prikuplja znanje kao što pčela prikuplja med“

Pedest i tri učenika II5, IV4 i IV5, s profesoricama Dženanom Nezirević, Ernom Mujić i Elmom Mašnić-Šikalo, boravili su u studijskoj posjeti te istraživali bogato naučno, historijsko i kulturno naslijeđe Beograda.

Prvog dana posjetili smo Institut za nuklearne nauke „Vinča“, instituciju od izuzetne važnosti za razvoj nauke i tehnologije. Srdačno nas je dočekao dr. Miroslav Adžić, naučni savjetnik i pomoćnik direktora za nauku, sa saradnicima. Ljubazni domaćini potrudili su se da nas provedu brojnim laboratorijama, predstave svoja istraživanja i projekat GrinShield. Istražujući oblasti nuklearne fizike, hemije, biologije i tehnologije, putovali smo fascinantnim svijetom nauke.

Nakon posjete Institutu, učenici su posvetili popodne obilasku Muzeja Jugoslavije i Kuće cveća na Dedinju. Muzej Jugoslavije omogućio im je uvid u historijski kontekst bivše Jugoslavije, a posjeta grobu Josipa Broza Tita i Kući cveća dodatnu dimenziju razumijevanju historije regiona.

Drugi beogradski dan započeli smo zanimljivom posjetom Muzeju iluzija. Istražujući svijet iluzija, imali smo priliku doživjeti optičke varke i zagonetne vizuelne efekte. Interaktivne postavke podstakle su našu maštu i razumijevanje percepcije.

Potom smo se uputili u Muzej Ive Andrića, posvećen životu i djelu jednog od najpoznatijih pisaca i dobitnika Nobelove nagrade za književnost. Na Andrićevom vencu posljednjih 17 godina života Andrić je živio sa suprugom Milicom Babić. Veoma zanimljiva i interaktivna posjeta bila je prilika da uronimo u Andrićev i život i djela.

Treći muzej koji smo obišli ovoga dana bio je Muzej Nikole Tesle, spomenik jednom od najvećih naučnika svih vremena. Najprije smo pogledali film o Teslinom životu i radu. Potom su uslijedili ogledi sa stručnim vodičem. Interaktivna izložba i eksponati otkrili su nam genijalnost i doprinos Tesle u polju elektrotehnike i fizike.

Šetajući Knez Mihajlovom, zaustavljajući se na Trgu Republike, došli smo do Beogradske tvrđave i Kalemegdana. Nalazi se na vrhu stijene, gdje se Sava i Dunav susreću, pružajući impresivan panoramski pogled na grad i ušće. Ovo utvrđenje ima bogatu historiju, od keltskih i rimskih vremena, a najupečatljiviji spomenik je „Pobednik“, visoka statua koja predstavlja simbol pobjede u Prvom svjetskom ratu.

Kao što je zabilježio Nikola Tesla: „Veliki čovjek prikuplja znanje kao što pčela prikuplja med“, vratili smo se bogatiji znanjem, istražujući svijet nauke, kulture i atmosfere ovog živopisnog grada, i uspomenama…