Uspješno učešće naših učenika u projektu Volim matematiku

Međunarodni dan matematike je prilika da se široj društvenoj zajednici ukaže na esencijalnu ulogu koju matematika i matematičko obrazovanje igraju u naučnim i tehnološkim otkrićima i poboljšanju kvalitete života.
Ideja projekta Volim matematiku je predstaviti značaj i ljepotu matematike.
Na skupu koji je održan 13.03.2023. i 14.3.2023. godine u Sarajevu, učešće je uzelo preko 200 učesnika, učenika i nastavnika osnovnih i srednjih škola, studenata, asistenata i profesora Univerziteta u Sarajevu, a izložbu je posjetilo više od 150 dodatnih posjetilaca.
Realizirane su brojne aktivnosti, kratka izlaganja o značajnim i zanimljivim rezultatima, te historijskim podacima iz svijeta matematike, izložba matematičkih eksponata i eksperimenata, panel diskusije o značajnim temama za obrazovanje nastavnika, nastavnim materijalima i značaju matematike sa aspekta primjena, te mnoštvo kreativnih radionica i matematičkih kvizova.
Učenici naše škole su uzeli učešće u kratkim izlaganjima, matematičkom kvizu i matematičkim eksponatima i eksperimentima.
Učenik Alen Zubović se predstavio temom: Strange attractors i iterativne tehnike, pri čemu je nagrađen za izvrsno izlaganje.
Učenica Lamija Spiodić se predstavila temom: Matematika i slikarstvo.
U kvizu o broju pi, učenice Emina Suljić i Džejla Selimović su pokazale zavidno znanje.
Naša škola je imala predstavnike i na izložbi eksponata i eksperimenata.
Mentori naših učenika u eksperimentima su bile prof.matematike Mirzeta Sofić-Maličević i Ilma Smajić.
Eksponati i eksperimenti koje su radili naši učenici:
Talesova teorema -učenice Amina Gicić i Dženita Podžić;
Fraktali -učenice Emina Junuzovic i Farah Ganović;
Strane geometrijskih tijela-projekcije – učenice Emina Suljić i Džejla Selimović
Rotacija geometrijskih oblika – Nuh Fočo i Lara Sović.
Eksponat Fraktali je dobio nagradu kao jedan od tri najbolja u kategoriji 20 eksponata i eksperimenata.