Uspjesi, aktivnosti i zalaganja učenice Ene Hajdarević

1. Naša učenica, Ena Hajdarević, je novi PR menadžer (odnosi s javnošću), AsuBiH-a (Asocijacija srednjoškolaca u Bosni i Hercegovini).

Asocijacija srednjoškolaca u Bosni i Hercegovini (ASuBiH) je nevladina, nestranačka i nepolitička organizacija čiji je osnovni cilj poboljšanje statusa srednjoškolaca u zemlji i okupljanje svih mladih koji pohađaju srednju školu na prostoru BiH.

ASuBiH je osnovana 04.11.2007. godine na Osnivačkoj generalnoj skupštini u Sarajevu, podrškom preko 250 srednjoškolaca, predstavnika svojih lokalnih zajednica iz cijele Bosne i Hercegovine. Inicijativu za osnivanje ove organizacije, pored samih srednjoškolaca, pokrenula je njemačka fondacija Schuler Helfen Leben (SHL) koja je i generalni donator ASuBiH-a.

Do sada je ASuBiH odradila niz projekata i aktivnosti kojim je uspjela okupiti i aktivirati preko 10000 srednjoškolaca iz svih dijelova širom Bosne i Hercegovine .

ASuBiH se bavi edukacijom srednjoškolaca, uključivanjem srednjoškolaca u proces donošenja odluka, izmjenama, dopunama i usvajanju zakonskih i političkih rješenja vezanih za srednjoškolce u Bosni i Hercegovini, zastupanjem srednjoškolaca u BiH, kao i saradnjom sa drugim organizacijama i srednjoškolcima u BiH, ali i šire.

ASuBiH je punopravni član OBESSU-a (Organising Bureau of European School Student Unions) od 2009. godine. ASuBiH je do sada učestvovao na mnogobrojnim OBESSU eventima širom Evrope.

Naš lokalni tim Sarajevo broji 280 članova na čelu sa koordinatoricom i dva PR menadžera. Kao PR menadžer, ima ulogu da predstavlja organizaciju kroz gostovanja na TV-u, društvenim mrežama i medijima. Učestvuje u samom osmišljavanju novih ideja, projekata, radionica i sastanaka.

Ena ima ulogu grafičkog dizajnera, menadžera njihove instagram stranice, snimanja i montaže videa. Zajedno sa timom vodi sastanke. Zadatak joj je promocija i predstavljanje same organizacije. Trudi se da uključi što više srednjoškolaca u razne projekte i radionice koje organizuje AsuBiH.
PR edukacija se održala 13.11.2021 godine i Ena je imala priliku da kroz kreativne radionice razvije vještinu javnog govora i komunikacije i da se okuša pred kamerama u simulaciji televizijskog priloga.

Za PR menadžera je izabrana 26.12.2021 na sastanku u prostorijama Vijeća mladih .

2. Također, Ena Hajdarević je učestvovala na PBGMUN. Bila je u UNGA (United Nations General Assembly) komitetu i pretstavljala Republiku Irak. Nakon priprema, pisanja position paper i istraživanja o svojoj državi, počela je i debata. Rezolucija koju je komitet napisao je priznata, čime su konferencije uspješno završene.

3.

U julu prošle godine, Ena Hajdarević, je izabrana kao jedna od pet intern-a organizacije Optiverse. Trenutno je prvi i jedini intern na područje Evrope.

To je globalna internetska platforma koju vode studenti i koja nastoji omogućiti studentima da imaju širu perspektivu svojih vještina, snaga i talenata. U Optiverse-u  se stvara atmosfera u kojoj su studenti samopouzdani dok se suočavaju sa izazovima i poteškoćama. Trude se da izgrade njihove ličnosti dok istovremeno unapređuju njihove analitičke, govorničke i spisateljske vještine.

Njihov cilj je pomoć mladim ljudima kroz njihove radionice, online sastanke i omogućavaju im mnoge prilike za budućnost. Nastali su u New Delhi-u. Do sada su uključili 100.000 studenata i radili 8.000 sati u 16 zemalja. Od avgusta, Ena je počela raditi za njih kao grafički dizajner njihove instagram stranice, te je imala priliku da stekne mnoga znanja, općenito o načinu na koji to sve funkcioniše. Internship joj je trebao trajati 3 mjeseca, ali je još uvijek dio tima. Pored samog grafičkog dizajna i raznih radionica, prisustvovala je online sastancima, ali i gostovanjima poslovnih ljudi. Optiverse je objavljen na kanalima projekta Born This Way Fundation, koji je osnovala Lady Gaga.