Uručena priznanja i nagrade najuspješnijim učenicima

U petak, 17. 6. 2022. Treća gimnazija bila je mjesto okupljanja znanja, izvrsnih, lidera, najuspješnijih učenika kojima se ponosimo.

Svečanom akademijom u amfiteatru zatvorili smo veoma važno poglavlje u životima 138 maturanata, ali i nagradili izvrsne učenike. Akademiju su svojim prisustvom uveličali prof. dr. Željko Šain, predsjednik Savjetodavnog odbora Treće gimnazije, Mirela Mandal, iz Kabineta načelnika Općine Novo Sarajevo, Faruk Pršeš, pomoćnik načelnika za društvenu djelatnost općine Novo Sarajevo, direktorica Amra Čolić, članice Uprave škole, razrednici Dženana Nezirević, Džemaludin Poturović, Sanida Nuhanović, Esad Karahodžić, Melisa Tvrtković i Aida Burak, profesori, članovi porodica i prijatelji.

Ovo predivno i emotivno druženje otvoreno je izvedbom studentske himne „Gaudeamus“ članova Hora i orkestra pod dirigentskom palicom naše profesorice Aide Kamenica.

Brojnoj publici najprije se obratila profesorica Merima Pašalić, koordinatorica Centra izvrsnosti i liderstva Treće gimnazije, govoreći o izboru deset najizvrsnijih učenika u šk. 2021/22. godini. Potom je govorio profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu Željko Šain rekavši da je zadivljen uspjehom naših učenika i da je zaista budućnost ove zemlje na ovakvim mladim ljudima. Prof. dr. Šain je pozvao učenike i uručio im vrijedne nagrade: 1. mjesto Kanita Kadušić, IV2, 2. mjesto Kanita Obhođaš, IV2, 3. mjesto Ena Hajdarević, II4. Edna Šunjić, Emina Suljić, Lamija Imamović, Irma Galijašević, Hazrin Redžepi, Amin Alić i Ema Pašić također su nagrađeni.

Uslijedilo je obraćanje direktorice Amre Čolić: “Danas ispraćamo 138 maturanata, 52 mladića i 86 djevojaka. To su bili najbolji učenici u Kantonu Sarajevo koji su prije četiri godine nama ukazali povjerenje i odabrali Treću gimnaziju za nastavak svog školovanja. Nadam se da vas nismo razočarali i da smo ispunili vaša očekivanja. Uprkos teškim izazovima i tužnim trenucima s kojima ste se suočavali u ove četiri godine, ovu ste etapu svog putovanja završili sjajnim uspjesima noseći sa sobom divne uspomene. Danas smo sretni jer pred sobom imamo sjajne mlade ljude u čijem smo odrastanju odigrali važnu ulogu. Budite dobri ambasadori Treće gimnazije i nikad nemojte zaboraviti svoju školu. Želim da uvijek ponosno kažete da ste vi bili učenici Treće gimnazije i dio njene lijepe i uspješne priče.“

Direktorica je posebno istaknula saradnju s Općinom Novo Sarajevo i zahvalila na podršci jer svake godine obezbijede prigodne poklone najbolje učenike škole, koji su radom i zalaganjem na najbolji način predstavljali školu, ali i Općinu. „ Ove godine je Općina izdvojila najveći iznos do sada za rekonstrukciju školskog igrališta i sve nas raduje i sa nestrpljenjem očekujemo početak radova. Želim da prenesete našem načelniku pozdrave i zahvalnost svih učenika, Vijeća roditelja i uposlenika Treće gimnazije.“

Zatim je direktorica škole osvrnula se na brojne uspjehe naših učenika na takmičenjima, od kantonalnog do državnog nivoa ponovivši: „Treća je prva!“ Potom su uručeni prigodni pokloni najuspješnijim maturantima. Među 138 maturanata iznimno smo ponosni na uspjeh učenika koji su tokom srednjoškolskog obrazovanja postigli odličan (5,00) uspjeh i primjerno vladanje: Adna Hadžiselimović, IV1, Kanita Kadušić, IV2, Merjem Gutošić, IV2, Edna Šunjić, IV3, Adna Boračić, IV4, Esma Turković, IV5, Sarah Bejtić, IV5, Iva Amidžić, IV6, Azra Džeko, IV6, Irma Galijašević, IV6, i Sara Serdarević, IV6.

Uslijedio je kratki predah uz izvedbu pjesme „Odlazim“, koju su izvele Ema Pašić i Tea Dedić.

Prisutnima se obratila i predsjednica Vijeća učenika škole Iman Osmanović rekavši da su prije četiri godine bili preplašeni, a danas odlaze iz škole mnogo hrabriji.

Na kraju ceremonije pedagogica Hasija Dedović pozvala je maturante izuzetno doprinijeli afirmaciji škole i uručila im pohvale.

Kroz program su nas vodile Arna Mekić i Naida Ćirić.

Zahvaljujemo gostima, uposlenicima škole, učenicima i njihovim roditeljima koji su uveličali

završetak srednjoškolskog obrazovanja 138 naših budućih ambasadora!

Faris Čaklovica